Alicia Keys - The Gospel [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]
Album: HERE
Data wydania: 2016
Gatunek: Soul
Producent: Alicia Keys, Swizz Beatz, Mark Batson
Tekst: Raekwon, Sean Martin
Utwór „The Gospel” rozpoczyna wykorzystany sampel dźwiękowy pochodzący z 1994 roku Wu Tanga „Shaolin Brew” nagrany na cele promocyjne marki Malt Liquor St Ides. Alicia Keys rozpoczęła Festival Apple Music (gdzie zaprezentowała światu po raz pierwszy piosenki z nowego albumu) właśnie tym potężnym i mocnym utworem. Piosenka traktuje o problemach z pieniędzmi i narkotykami w „rodzinnym getto” (więzieniu). Głównymi tematami poruszanymi w utworze są walka o własne życie, akceptacja, nietolerancja – na te wszystkie problemy współczesnego świata wokalistka zwraca uwagę i nawołuje do zmiany. Alica stwierdza, że nie można winić jej za wypowiedziane słowa, ponieważ jest to rzeczywistość, w której się obracamy i żyjemy na co dzień. Bardzo często nie dostrzegamy krzywdy ludzkiej i przechodzimy obok niej zupełnie obojętnie.
Wokalistka wykorzystuje motyw obracających się drzwi, aby ukazać wielką powagę niekończącej się biedy. Wielu ludzi na ziemi nie doświadcza wygód, nie posiada podstawowych elementów do prawidłowego funkcjonowania. Niestety prawda jest bolesna. Alicia zdaje sobie sprawę, że ludzie zawsze będą podążać za pieniędzmi i władzą. Życie nadal będzie dążyło do wyceny i oceny przez pryzmat majątku. Życie nie jest proste jednak nic nie przychodzi z taką łatwością jaką byśmy chcieli. Ludzie nie mogą wygrywać, jeśli nie podejmują walki i starań o wygraną. Każdy z nas ma za sobą niekorzystną przeszłość. Nie należy jednak zawracać, lecz zawsze iść przed siebie.
Alicia odwołuje się do znanego z 1964 roku muzycznego hitu „A Cange Is Gona Come” (Zmiany przyjdą) śpiewanej przez sama Cooka. Wokalistka w swoim utworze jest pewien, że nastaną kiedyś lepsze dni, gdzie biała i czarna rasa będą mogli połączyć wspólne siły i stać się równymi sobie. Podział i klasyfikacja ludności pod względem rasowym jest jedną z najgorszych rzeczy na świecie. Należy z tym walczyć, uzmysławiać człowiekowi, że każdy jest wartościową jednostką i buduje ten świat na swój własny sposób. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek popowych związanych z African American Civil Rights Movement. Nic więc dziwnego, że Alicia nawiązuje do popularnej kompozycji, aby tym samym uwypuklić wagę problemu.
Kolejnym ważnym przywołaniem w tekście utworu jest film „Życie” z 1999 roku z udziałem Eddiego Murphy'ego i Martina Lawrence'a. W filmie wcielili się w postaci, które po 65 latach pozbawienia wolności na nowo odkryli wartość swojego życia.