Bisz / Radex - Światło wody [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]
Album: Duch Oporu
Data wydania: 2019-08-07
Gatunek:
Producent: Radex
Tekst: Bisz
"Światło wody" to utwór który wykorzystując parafrazy i sprytne gry słów opowiada, momentami w dość przerażający sposób o czasach współczesnych słuchaczowi oraz związanych z nimi problemach cywilizacyjnych.
W utworze wykorzystane zostają między innymi parafrazy w mgnieniu oka, która zastąpiona zostaje zwrotem "w błysku flesza" - nawiązując tym samym do ogarniającego wszystkie aspekty naszego życia procesu cyfryzacji, oraz do naszego życia w internecie, które coraz częściej przeważa nad życiem realnym. Osoba mówiąca w utworze wykorzystując taką parafrazę pokazuje tendencję człowieka do dokumentowania każdej chwili jego życia, tworzenia wspomnień, ale nieprzeżywania doświadczanych sytuacji.
Mężczyzna mówiący w utworze podkreśla także,że pomimo dostępu do wszelkiego rodzaju informacji i możliwości czerpania wiedzy z wielu źródeł, człowiek tak naprawdę jest ogłupiany przez tę mnogość możliwości, która ostatecznie tworzy człowiekowi jedynie złudzenie posiadanej wiedzy, ponieważ nie daje odpowiedzi na wyjście z różnego rodzaju trudnych życiowych sytuacji.
W duchu cyfryzacji i dominacji internetu Osoba mówiąca w utworze tworzy kolejną parafrazę, mówiąc, że "czas to bitcoin", mając na myśli pieniądze i ich wartość. Znaczy to tyle, że dzięki dostępowi do wiedzy w różnej postaci, człowiek może poświęcić się nauce, pracy czy samodoskonaleniu, które w dalszej perspektywie mają dać mu sukces i pieniądze.
Bisz przywołuje także popularne powiedzenie - "czas leczy rany", zestawia go jednak z ciekawą grą słów, mówiąc - "czas leci,rany!" Z jednej strony mówi o tym, że czas ma tę właściwość dzięki której człowiek może zapomnieć o problemach lub te mogą się rozwiązać. Z drugiej mówi o stracie czasu, jego upływie i żalu związanego z niewykorzystaniem w pełni każdej z chwil - dlatego nie chce czekać aż czas wyleczy rany, chce pokonać je jak najszybciej i cieszyć się wiedzionym życiem.
Również homonim światłowody - światło wody pokazuje jak nierealne jest życie wiedzione cyfrowo. Artysta zestawia światłowody, czyli struktury służące do przesyłania danych (ze światłowodów korzystają między innymi dostawcy internetowi) takich jak zdjęcia, filmy, różnego rodzaju dokumenty, ale zaznacza,że imponderabilia takie jak wspomnienia, emocje czy uczucia nie są wstanie zostać przekazane przez "technikę." Stąd też pojawia się tytułowe "światło wody", które ma za zadanie uświadomić odbiorcy, że tylko prawdziwe emocje mogą wywołać emocje, tak samo jak nie można zatrzymać na zdjęciu refleksu wody, tak samo nie można zatrzymać w nim towarzyszących człowiekowi uczuć i emocji - stąd też określenie "żadnych mediów."