Bryan Adams
Bryan Adams
Bryan Adams
Bryan Adams
Bryan Adams
Jest to irlandzka pieśń tradycyjna/ ludowa. Historia, którą opisuje rozgrywa się w południowych górach Irlandii, często ze szczególnym uwzględnieniem hrabstw Cork i Kerry. Piosenka o zbójniku, który został zdradzony przez żonę lub kochankę, jest jedną z najczęściej wykonywanych tradycyjnych irlandzkich pieśni i została nagrana przez wielu artystów od lat 50. XX wieku.
Utwór po raz pierwszy zyskała szeroką widownię, gdy irlandzki zespół ludowy The Dubliners wykonywał ją na całym świecie jako ich piosenkę rozpoznawczą i nagrał ją na trzech albumach w latach 60-tych. W USA piosenka została spopularyzowana przez The Highwaymen, który nagrał ją na swoim albumie "Encore" z 1962 r. Natomiast irlandzki zespół rockowy Thin Lizzy trafił na irlandzką i brytyjską listę przebojów pop z piosenką w 1973 roku. W 1990 roku The Dubliners ponownie nagrali piosenkę z The Pogues - szybszą, bardziej rockowej wersję, która znalazła się na 4 miejscu list przebojów w Irlandii i nr 63 w UK. Amerykański metalowy zespół Metallica w 1998 r. zagrał wersję bardzo podobną do wersji Thin Lizzy, choć z cięższym brzmieniem, za wykonanie zdobywając Grammy w roku 2000. W 2019 roku przyszła kolej na wykonanie utworu przez kanadyjskiego piosenkarz i autor tekstów Bryan Adamsa, który cover piosenki zawarł na swoim albumie "Shine a Light."
"Whisky in the Jar" to opowieść o rozbójniku lub traperze, który po okradzeniu urzędnika wojskowego lub rządowego zostaje zdradzony przez kobietę, czy jest to jego żona, czy kochanka, nie jest jasne. Różne wersje utworu są popularne i powielane w Kerry, Kilmoganny, Cork, Sligo Town i innych miejscach w całej Irlandii. Czasami akcja opowiadanej historii jest także umieszczana na południu Ameryki - wśród Gór Ozark lub Appalachów, prawdopodobnie z powodu irlandzkiego osadnictwa w tych miejscach. Tytuł w piosence również się zmienia, a urzędnikiem może być kapitan lub pułkownik, zwany Farrell lub Pepper. Żona lub kochanka głównego bohatera jest niejednokrotnie nazywana Molly, Jenny, Emzy lub Ginny. Szczegóły zdrady są również różne w zależności od miejsca realizacji utworu - kobieta albo zdradza go z osobą, którą okradł i zastępuje amunicję piaskiem lub wodą, albo nie, wtedy historia kończy się zabójstwem urzędnika przez głównego bohatera opisywanej historii.