Caparezza
Caparezza
Caparezza
Caparezza
W utworze „Come Pripyat” Caparezza odnosi się do opuszczonego miasta Prypeci, ewakuowanego 27 kwietnia 1986 roku po katastrofie nuklearnej w Czarnobylu i nigdy już nie zamieszkanego. W refrenie artysta wspomina Prypeć, by przywołać sytuację nieprzekazywalności, „bezruchu” i toksyczności. Caparezza zamierza wyrazić dyskomfort, jaki odczuwa obserwacja obecnej sytuacji społecznej we Włoszech, która mimo pozornej statyczności (zatrzymana karuzela) koroduje i podlega „mutacjom”, podobnie jak miasto Prypeć.
W pierwszej zwrotce opisuje „zmianę” rapu, gloryfikację kryminalnej kultury przez dzieci, a na końcu krytykuje nadużycia w mediach społecznościowych. W drugiej zwrotce nawiązuje do politycznej „zmiany”, jaka nastąpiła w południowych Włoszech, gdzie wielu wyborców zaczęło głosować na partię Lega, która jeszcze kilka lat wcześniej oczerniała ich nazwą Lega Nord. Na końcu przypisuje te „zmiany” ludzkiej naturze. W podstawie słychać charakterystyczny dźwięk licznika Geigera, służącego do wykrywania promieniowania.
Co więcej, odniesienie do zdarzenia w Czarnobylu w 1986 r. Można również znaleźć w fakcie, że rytm ma 86 uderzeń na minutę. Z biegiem czasu Caparezza zmienił swój sposób komunikowania się, swoją muzykę i słowa. Nie zwraca się już do publiczności w ten sam sposób. Odpowiedź słuchaczy najwyraźniej utwierdza go w przekonaniu, że przemawia na próżno.