Christine and the Queens - Tears can be so soft [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]
Album: PARANOÏA, ANGELS, TRUE LOVE
Data wydania: 2023-05-09
Gatunek: Pop
Producent: Mike Dean, Christine and the Queens
"Tears can be so soft" to singiel stanowiący zapowiedź wyczekiwanego czwartego pełnowymiarowego albumu studyjnego Christine and the Queens - projektu realizowanego przez francuską piosenkarkę i autorkę tekstów Héloïse Adélaïde Letissier. Zgodnie z zapowiedziami wydawnictwo noszące tytuł "PARANOÏA, ANGELS, TRUE LOVE" swoją premierę odbędzie 9 czerwca 2023 roku. Krążek ukaże się nakładem wytwórni Because Music.
Podczas jednej z rozmów Letissier wyjaśniała: "'Tears can be so soft' zrodziło się z mariażu sampla Marvina Gaye'a, który przykuł moją uwagę, tego odurzającego, eleganckiego, niemal opanowanego w melancholijnej aranżacji smyczkowej. [Chciałam stworzyć dźwięk, który przypominałby] to głębokie poczucie niemalże macicy, hipnotycznej przestrzeni, w której głos mógłby szybować w swojej samotności, wzajemne oddziaływanie między cierpieniem, które motywuje łzy, a delikatnym efektem uzdrawiania, jaki mogą one mieć".
W odniesieniu do całego projektu "PARANOÏA, ANGELS, TRUE LOVE" i jego inspiracji, sztuki Tony'ego Kushnera z 1991 "Angels in America", Christine and the Queens może tu utożsamiać się z postacią Priora Waltera, który w pierwszym akcie sztuki "Millennium Approaches" doświadcza jak sądzi olśnienia, które powoduje jego przemianę.
Dopiero w drugim akcie "Perestroika" okazuje się, że częste wizje Priora to objaw postępującej, wtedy jeszcze śmiertelnej choroby AIDS, która niszczy nie tylko jego zdrowie, ale także życie prywatne, jednocześnie dając mu odwagę do bycia sobą bez względu na oceny innych ludzi i systemu, który w tym czasie nie akceptuje żadnej odmienności seksualnej.
W jednym z wywiadów Artystka wypowiedziała się na temat całego nadchodzącego projektu: "Ta nowa płyta jest drugą częścią operowego gestu, który obejmował także 'Redcar les adorables étoiles' z 2022 roku. Czerpiąc inspirację ze wspaniałej dramaturgii kultowej sztuki Tony'ego Kushnera, 'Anioły w Ameryce', Redcar wydawał się kolorowy i absurdalny, jak Prior wysłany do swojej szalonej krainy snów".
"Kontynuacja 'PARANOÏA, ANGELS, TRUE LOVE' jest kluczem do otwierającej serce przemiany, modlitwą do samego siebie – tego, które oddycha przez wszystkie miłości, z których się składa. Prawdziwa agonia Priora w 'Aniołach w Ameryce' polega na głębokim, bolesnym stawaniu się, pozbyciu się wszelkich wód i wspomnień, co następnie pozwala aniołom zanurzyć się głęboko i zaoferować z powrotem głęboką, zmieniającą narrację miłość – odpoczynek w prawdziwej miłości".