Dziękujemy za wysłanie interpretacji
Nasi najlepsi redaktorzy przejrzą jej treść, gdy tylko będzie to możliwe.
Status swojej interpretacji możesz obserwować na stronie swojego profilu.
Dodaj interpretację
Jeśli wiesz o czym śpiewa wykonawca, potrafisz czytać "między wierszami" i
znasz historię tego utworu, możesz dodać interpretację tekstu. Po sprawdzeniu
przez naszych redaktorów, dodamy ją jako oficjalną interpretację utworu!
Jeden z kamieni milowych rock’n’rolla, sklasyfikowany na siódmym miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
Tekst jest opowieścią o prostym chłopaku z Luizjany, który braki w pieniądzach oraz edukacji nadrabia niezwykłym talentem do gry na gitarze. Chociaż na razie jego umiejętności docenia tylko rodzina i miejscowi, nie zraża się i ciężko pracuje na przyszły sukces. Matka zapowiada, że pewnego dnia z pewnością zostanie liderem wielkiej kapeli, a ludzie z całego kraju będą zjeżdżać się, aby podziwiać jego występy.
Nazwisko głównego bohatera stanowi fonetyczną grę słów. Słyszymy je jako Johnny be good, a zatem Johnny bądź dobry – w sensie kultury i moralności, ale również umiejętności muzycznych. Jest to również nawiązanie do Goode Avenue w St. Louis, gdzie przyszedł na świat autor piosenki.
Johnny B. Goode to do pewnego stopnia autobiografia Chucka Berry’ego. Pewne szczegóły zostały zmienione; przykładowo, muzyk dorastał w St. Louis w stanie Missouri, nie w Luizjanie. Z bohaterem piosenki łączy go jednak fakt, że wyrósł z nizin społecznych i zaistniał dzięki wytrwałości, pracowitości i ogromnemu talentowi muzycznemu.
Utwór znalazł się na złotych dyskach, dołączonych do sond Voyager, które NASA wystrzeliła w kosmos w 1977 roku. Oznacza to, że może zostać odnaleziona przez pozaziemskie cywilizacje lub ludzi z przyszłości jako przykład dorobku naszej kultury.
Piosenka stała się rock’n’rollowym standardem i była coverowana przez wiele legend muzyki gitarowej, w tym The Beatles, Jimiego Hendrixa, Elvisa Presleya czy The Beach Boys. Wykonywali ją również artyści z kręgu cięższej muzyki, tacy jak Motörhead, Judas Priest czy AC/DC. W filmie Powrót do przyszłości grał ją Marty McFly (Michael J. Fox).