Czerwone Gitary
Miejsce powstania: Gdańsk, Polska
Rok powstania: 1965
Gatunek: Alternative Rock, Polski Rock, Rock, Bigbit, Pop
3,6k
{{ like_int }}

Zespół Czerwone Gitary został założony przez Bernarda Dornowskiego, Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Seweryna Krajewskiego, Jerzego Skrzypczyka, Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 roku, w kawiarni „Cristal” w Gdańsku Wrzeszczu.

 

Swoje największe sukcesy, grupa odniosła w pierwszych 5 latach istnienia. W 1966 formacja wydała swój debiutancki album To właśnie my, który sprzedano w liczbie 160 tys. egzemplarzy.

 

W marcu 1967 r. zespół opuścił założyciel i pierwszy lider Jerzy Kossela.

 

W maju...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Zespół Czerwone Gitary został założony przez Bernarda Dornowskiego, Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Seweryna Krajewskiego, Jerzego Skrzypczyka, Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 roku, w kawiarni „Cristal” w Gdańsku Wrzeszczu.

 

Swoje największe sukcesy, grupa odniosła w pierwszych 5 latach istnienia. W 1966 formacja wydała swój debiutancki album To właśnie my, który sprzedano w liczbie 160 tys. egzemplarzy.

 

W marcu 1967 r. zespół opuścił założyciel i pierwszy lider Jerzy Kossela.

 

W maju 1967 zespół nagrał swoją drugą płytę długogrającą Czerwone Gitary 2 sprzedaną w rekordowej liczbie 240 tys. sztuk. W tym samym roku Seweryn Krajewski otrzymał na Festiwalu w Opolu Nagrodę Polskiej Federacji Jazzowej za debiut kompozytorski.

 

W 1968 ukazał się kolejny album Czerwone Gitary 3 (sprzedaż 220 tys. egzemplarzy), a zespół zdobył pierwsze wyróżnienie w Opolu za „Takie ładne oczy”.

 

W styczniu 1969 grupa otrzymała trofeum „MIDEM” w Cannes we Francji, przyznawane za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca. Takie samo trofeum otrzymał wtedy zespół „The Beatles”. Czasopismo „Billboard” przyznało Czerwonym Gitarom specjalną nagrodę dla najpopularniejszego zespołu. W czerwcu otrzymali główną nagrodę na Festiwalu w Opolu za utwór „Biały krzyż”. Piosenkę tę muzycy wykonali również na III Festiwalu Piosenki Żołnierskie.

 

W 1970 roku z grupy odszedł ówczesny lider, Krzysztof Klenczon.

 

Również w 1970 został nagrany longplay grupy – Na fujarce, uznawany przez niektórych krytyków muzycznych za najlepszy w historii zespołu.

 

W 1971 r. ukazał się kolejny długogrający album Spokój serca – najbardziej zróżnicowany stylistycznie (kolejna Złota Płyta). Na IX KFPP w Opolu piosenka „Płoną góry, płoną lasy” spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności. Czerwone Gitary wróciły wówczas na szczyty list przebojów. Grupa koncertowała z sukcesami m.in. w NRD i ZSRR.

 

W 1974 zespół nagrał album Rytm Ziemi. Z kolei w 1976 ukazała się płyta świąteczna – Dzień jeden w roku, a rok później Port piratów – ostatnia płyta z materiałem studyjnym w latach 70.

 

W latach 80. zespół zniknął z polskiej estrady na kilkanaście lat. W tym czasie grał w USA oraz w ZSRR i NRD. W 1991 r. nastąpił wielki i tryumfalny powrót zespołu z okazji 25-lecia jego powstania.

 

W 1997 roku z Czerwonych Gitar odszedł kolejny lider, Seweryn Krajewski.

 

W 1998 zespół wydał nową płytę, pt ...jeszcze gra muzyka.

 

W roku 2005 zespół obchodził jubileusz 40-lecia. Z tej okazji wydał nową płytę Czerwone Gitary OK, a piosenka z tej płyty „Senny szept” zdobyła 4 miejsce na Festiwalu Jedynki w Sopocie.

 

W 2006 roku Czerwone Gitary otrzymały Marmurowy Krążek – nagrodę za największą ilość sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii.

 

Rok później zespół zaprezentował swój nowy singiel „Wezmę cię ze sobą”.

 

W 2008 roku Czerwone Gitary nagrały płytę dla niemieckiej wytwórni Sony BMG Deutschland. Album zatytułowany Herz verschenkt został wydany w 2009 roku.

 

W 2010 roku pojawił się kolejny singiel Czerwonych Gitar „Lecz tylko na chwilę”. W tym samym roku zespół odebrał złotą płytą za album Czerwone Gitary OK.

 

W 2013 roku w Warszawie oraz w 2014 roku w Zabrzu odbyły się pierwsze w historii zespołu koncerty Czerwone Gitary Symfonicznie. W grudniu 2014 roku w Polskim Radiu Rzeszów zespół zagrał koncert Czerwone Gitary Akustycznie – Elektrycznie „Śpiewaj razem z nami”.

 

Obchody 50-lecia istnienia zespołu przypadające na rok 2015 zespół zainaugurował kilkutygodniową trasą po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. 14 marca w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbył się Złoty Koncert Jubileuszowy. Tego samego dnia odbyła się premiera nowej płyty zespołu zatytułowanej Jeszcze raz, na której znalazło się 15 nowych piosenek oraz jeden archiwalny utwór Krzysztofa Klenczona. Album kolejno promowały single: „Trochę przed wieczorem”, „Coś przepadło”, „Czerwona gitara”, „Jeszcze raz, pierwszy raz”.

 

12 czerwca 2015 roku, podczas pierwszego dnia 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Czerwone Gitary odsłoniły swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Tego samego dnia zespół wystąpił na Festiwalu „Dozwolone od lat 18" na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.

 

31 lipca 2015 roku w Operze Leśnej w Sopocie odbyła się jubileuszowa odsłona koncertu Czerwone Gitary Symfonicznie w towarzystwie Orkiestry Symfoników Gdańskich. Utwory zespołu wykonali także zaproszeni artyści m.in. Sarsa Markiewicz, Jacek Stachursky i Marcin Kindla.

 

 

14 sierpnia 2015 roku – podczas festiwalu Disco pod Gwiazdami w amfiteatrze w Zielonej Górze, odbył się jubileuszowy występ Czerwonych Gitar z okazji 50-lecia działalności scenicznej. Impreza była transmitowana na antenie Telewizji Polsat.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym