Dżem
Dżem
Dżem
Dżem
Podobnie jak wiele innych utworów Dżemu, „Wehikuł czasu” to kompozycja oparta na wątkach autobiograficznych. Ryszard Riedel sięga pamięcią do własnej przeszłości, opisując życie włóczęgi i outsidera, który, zamiast szukać stabilizacji („pracować nie chciałem, włóczyłem się”), wolał „żyć marzeniami” i grywaną po nocach muzyką.
Wokalista wspomina nieistniejący już klub Puls, który znajdował się w Katowicach przy Placu Wolności, w podziemiach obecnego Pałacu Goldsteinów. W tym miejscu zawsze mógł spędzać noce na ciągnących się do rana, wspominanych z nostalgią jam session. Niestety, wszystko przeminęło – tamte miejsca, ludzie, muzyka. Pozostają żywe tylko we wspomnieniach artysty.
Słowa „znów kwiatek do lufy wetknie im ktoś” to prawdopodobnie nawiązanie do słynnego marszu hippisów na Pentagon w 1967 roku. Kiedy na drodze uczestników protestu stanęło 2500 uzbrojonych żołnierzy, ci odpowiedzieli, umieszczając kwiaty w lufach karabinów. Wspominając tamto wydarzenie, Riedel wyraża tęsknotę za ruchem Flower Power, który w chwili powstania „Wehikułu czasu” stanowił już przeszłość.