EPIK HIGH (에픽하이) - Down Bad Freestyle [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]
Album: Strawberry
Data wydania: 2023-01-31
Gatunek: Rap, Hip Hop
Producent: DJ Tukutz, Tablo
Tekst: Tablo
"Down Bad Freestyle" to utwór pochodzący z wydanego 1 lutego 2023 roku kolejnego albumu studyjnego południowokoreańskiego trio EPIK HIGH (에픽하이), zatytułowanego "Strawberry." Wydawnictwo jest kontynuacją projektów "Epik High Is Here 下, Pt. 2" z 2022 roku oraz "Epik High Is Here 上, Pt. 1" z 2021 roku.
W utworze "Down Bad Freestyle" Tablo (타블로), Mithra Jin (미쓰라 진) oraz DJ Tukutz (DJ 투컷) skupiają się na prawach rządzących dzisiejszym światem, nie tylko w odniesieniu do branży rozrywkowej. Artyści pokazują jak szybko można trafić na szczyt, ale także jak równie szybko można z niego spaść, szczególnie za sprawą wiodącej prym cancel culture (kultura unieważniania). To właśnie to zjawisko kulturowe, szczególnie widoczne w sieci, w sposób pozaprawny, często zbiorowy "karze" osoby, grupy osób czy instytucje, za łamanie określonych norm. Cancel culture uznawane jest za bezprawną formę represji, ponieważ jest działaniem bezprawnym, które niszczy nie tylko życie ludzkie, ale może prowadzić do tragedii.
Jako przykład osoby, która doświadczyłą działania cancel culture w piosence wymieniony został znany w Azji, a szczególnie w Korei Południowej i Singapurze, Do Kwon - południowokoreański przedsiębiorca kryptograficzny, oskarżany o wielomilionowe oszustwa na osobach, które zainwestowały w jego firmę/ kupiły kryptowalutę Luna. Zarówno sam Do Kwon, jak i cała sprawa krachu jest w Korei od połowy 2022 roku tematem głośnym i niezwykle nośnym, na który prawie każdy ma zdanie i gotowy osąd.
W drugiej zwrotce Tablo odwołuje się do idei metaversu, czyli sieci wirtualnych światów 3D skoncentrowanej na połączeniach społecznościowych. Mężczyzna koncepcję tą uznaje za szkodliwą - "(...) Kto potrzebuje metaverse? Yo, to meta-przekleństwo/ Wykopuję meta-brud, żeby wsadzić cię do meta-karawanu/ Nigdy nie spotkałem zwrotki, której bym nie zabił (Co? #BARZ)/ Muszę wydostać się z tego pokoju, potrzebuję pomocy/ Pieprzyć zoom, potrzebuję IRL (In Real Life - W prawdziwym życiu) (...)"
W jednej z rozmów Daniel Armand Lee opowiadał o całym projekcie "Strawberry": "Myślę, że ludzie prawdopodobnie oczekują [epki, która będzie] bardziej celebrować ostatnie dwie dekady […] Ale nie chciałem, aby pierwsza praca naszego 20-lecia była czymś, co jest spojrzeniem wstecz. Chciałem patrzeć w przyszłość i trochę wściekać się na czasy. Ludzie zaczęli oczekiwać od nas pewnego emocjonalnego klimatu, jak lo-fi hip-hop. Nie sądzę, że ludzie będą oczekiwać tego rodzaju energii w tekście, ponieważ jest to lekceważące – coś w rodzaju po prostu F.U."