Faith No More
Faith No More
Faith No More
Faith No More
Faith No More
W tym kawałku motyw dorastania i pieniędzy nieustannie się miesza, tworząc historię o arogancji i zachłanności, która pokazuje nam że szlachetne pobudki mogą czasem doprowadzać do katastrofy. Patton przedstawia tutaj rodzinę w której to rodzice chcą „dorobić” się potomka, traktując go jako inwestycję. Mają już gotowy plan na wychowanie i postępują zgodnie z nim krok po kroku, nie spodziewając się żadnych komplikacji. Wszystko jest tu wykalkulowane, chłodnie przeliczone, nastawione ściśle na osiągnięcie jakiegoś rezultatu.
Nie ma się więc co dziwić, że prędzej czy później coś zaczyna się psuć. Człowieka nie da się sprowadzić do samych liczb, zmiennych i wzorów. Początkowo dzieciak spełniał wszystkie oczekiwania swoich rodziców ale wraz z jego rozwojem zaczęły pojawiać się też i jego własne ambicje i inne rzeczy, na które nie ma się wpływu. Stworzenie „człowieka idealnego”, od najmłodszych lat formowanego przez wyszukane techniki jest z góry skazane na niepowodzenie, bo po prostu nie da się zapanować nad każdym aspektem życia i psychiki. W końcu więc chłopak ukazał swoją prawdziwą naturę, wyrywając się ze sztywnych, rygorystycznych zasad, jakimi skrępowali go rodzice.
Wizja przedstawiona w „Everything's Ruined” stanowi niejako ostrzeżenie przed naszym coraz szybszym rozwojem. Pęd w kierunku postępu technologicznego i naukowego zaczyna wkraczać we wszystkie sfery życia, stopniowo pozbawiając nas naszej ludzkiej, uczuciowej strony i kultywując tylko drogę rozumu. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że jesteśmy też zwierzętami, a nie całkowicie logicznymi maszynami. Można na nas wpływać, ale da się rozbić na cyfry i schematy.