How to Destroy Angels
How to Destroy Angels
How to Destroy Angels
How to Destroy Angels
Mariqueen za pomocą obrazów żywcem wyjętych z miejsca zbrodni opisuje, jak sława potrafi zniszczyć człowiekowi życie. Pomiędzy gwiazdą a ofiarą wcale nie ma aż tak wielkiej różnicy. I jedno i drugie jest obnażone wobec innych, pozbawione tajemnic i nie traktowane jak człowiek.
Autorka zdaje się dostrzegać powiązanie między martwym człowiekiem, badanym przez patologów, a artystą, nie mogącym opędzić się od przeróżnych wścibskich fanów, czy reporterów. Tak jak denat jest obiektem sekcji, gdzie jego najbardziej osobista sfera – ciało, jest żródłem informacji, tak u gwiazdy wciąż obnażana jest inna, równie osobista rzecz – prywatność.
Maandig wspomina też o tym, że często człowiek wybiera życie celebryty, będącego na ustach milionów po to, by w jakiś sposób zapełnić pustkę, którą odczuwa. Dzięki popularności może czuć się zauważona i interesująca, odwracając w pewnym sensie swoją uwagę od problemów, które ją trapią. Nie jest to oczywiście jakiekolwiek usprawiedliwienie dla tych, którzy bez skrupułów są w stanie niszczyć życie innym. Mówienie, że sława niesie za sobą konsekwencje to zwykła wymówka, by bagatelizować niszczący wpływ demolowania czyjeś prywatności. Może skojarzenie z ofiarą zbrodni w jakiś sposób pomoże to niektórym sobie uświadomić.