Hozier
Hozier
"Butchered Tongue" to utwór pochodzący z wydanego 18 sierpnia 2023 roku trzeciego pełnowymiarowego albumu studyjnego irlandzkiego piosenkarza i autora tekstów Hoziera, zatytułowanego "Unreal Unearth". Wydawnictwo ukazało się za pośrednictwem wytwórni Island Records oraz Universal Music Group.
W utworze "Butchered Tongue" Hozier zajmuje się Siódmym Kręgiem Piekła, Canto XII do XVII, znanym jako "Krąg Przemocy" lub "Piekło Brutalności i Bestialstwa", który jest jednym z niższych kręgów Piekła i jest podzielony na trzy odrębne części - kręgi, każdy karze różne rodzaje przemocy. Utwór koncentruje się głównie na pierwszym pierścieniu zwanym zewnętrznym pierścieniem, gdzie ci, którzy dopuszczają się przemocy wobec innych i ich własności, są karani zanurzeniem w rzece wrzącej krwi zwanej Flegethôn, a centaury patrolują teren, strzelając strzałami do tych, którzy próbują wydostać się z rzeki krwi.
W ten sposób Hozier barwnie przedstawia brutalne działania wymierzone irlandzkim rebeliantom przez siły brytyjskie podczas buntu w Wexford w 1798 roku, odnosząc się do praktyki obcinania części ciała, zwłaszcza uszu, jako formy kary i zastraszania, stosowania przerażającego pitchcappingu - brutalna forma egzekucji polegająca na zakładaniu na głowę ofiary czepka wykonanego ze smoły lub lepkiej substancji przypominającej smołę i podpalaniu, tortury powodującej dotkliwy ból i często kończącej się śmiercią, oraz odmowa odpowiedniego pogrzeb pomordowanych.
Tekst "Butchered Tongue" odnosi się do tego szczególnego posmaku przemocy w okupancie, który próbuje zabić w drugiej osobie to, co odróżnia tubylczą kulturę od kultury okupanta. Wspominając Apalachicola, Floryda, Hushpuckena, MS i miejsca w Australii, Hozier docenia zachowanie rodzimej kultury, co nie zawsze dzieje się na terenach, które historycznie były koloniami wielkich mocarstw. Poddawanie opresji rdzennej ludności, prowadziło do wymazania tożsamości narodowej, rodzimych języków i kultur.