IRA
IRA
Nie bez kozery utwór ten stał się hymnem dla akcji charytatywnej WOŚP. Poruszona przez muzyków bardzo poważna tematyka wpłynęła na taki obrót rzeczy. W tekście utworu mowa o ludziach, którzy posiadają w życiu wszystko (pieniądze, sławę, dom, wielkie majętności), lecz nie mają tej najważniejszej rzeczy, która czyni nasze życie wartościowym. Mowa o nadziei, która jest niezbędna do przetrwania zwłaszcza we współczesnym świecie.
Człowiek bez nadziei nie jest kompletny. Odczuwa, że czegoś mu brakuje, jednak nie zawsze jest w stanie przyznać się do swoich słabości. „Może masz oczy, w których nie gościł dotąd strach Może masz w sobie niechęć do wojny i brudnych spraw”. Wiara, nadzieja i miłość czynią ten świat lepszym miejscem. Tylko tak możemy pomóc uboższym ludziom oraz samemu sobie.
„To znowu nie mój tekst, a szkoda, bo piękny. Jak cała piosenka zresztą. Lubię utwory, które mogą być śpiewane tysiącem gardeł przez publiczność. Wtedy czuję prawdziwy kontakt z ludźmi, czuję, że wszyscy jesteśmy razem. Nie ma podziału my - muzycy, oni - publiczność, jesteśmy jednością” - mówi Artur Gadowski.
Ciekawostką jest, że piosenka „Nadzieja” stała się oficjalnym hymnem akcji charytatywnej WOŚP w 1993 roku, na której to zespół wystąpił w warszawskim klubie „Stodoła”. Utwór był grany także na wszystkich koncertach jakie zespół odbył w styczniu 1993 roku, w ramach specjalnej trasy koncertowej dla WOŚP wraz z Proletaryatem oraz Kobranocką.