Jacek Kaczmarski
Jacek Kaczmarski
Jacek Kaczmarski
Jacek Kaczmarski
Jacek Kaczmarski
Utwór ma prawdopodobnie dwa źródła inspiracji. Pierwszym jest obraz Ślepcy Pietera Bruegela Starszego. Jacek Kaczmarski niejednokrotnie w sposób bezpośredni nawiązywał do twórczości XVI-wiecznego niderlandzkiego malarza; w oparciu o jego prace powstały m.in. Upadek Ikara, Wojna postu z karnawałem czy Pejzaż z szubienicą.
Namalowany w 1568 roku obraz przedstawia grupę sześciu ślepych mężczyzn, którzy podążają jeden za drugim, prowadząc się wzajemnie za pomocą trzymanych kijów. Gdy pierwszy z nich wpada w przydrożny rów, wywołuje to reakcję łańcuchową i utratę równowagi przez cały pochód. Drugi ślepiec zaczyna się przewracać i możemy przypuszczać, że już niebawem pozostałych spotka taki sam los.
Drugą inspirację może stanowić biblijna Przypowieść o ślepcach. W Ewangelii św. Mateusza znajdziemy następujące słowa: Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną (Mat 15:14). Fragment ten mógł stanowić również podstawę dla obrazu Bruegela, nie jest jednak pewne, czy malarz faktycznie stworzył Ślepców inspirując się Nowym Testamentem.