Piosenka „1994” reprezentowała Ukrainę podczas 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku w Sztokholmie, zdobywając pierwsze miejsce. To bardzo ważna kompozycja, która jest związana z przykrymi doświadczeniami rodzinnymi.
Myślicie, że jesteście bogami. Jednak każdego czeka śmierć – tak śpiewa Jamala o deportacji krymskich Tatarów przez Sowietów w 1944 roku. Sama artystka podkreśla, że tym utworem chce zwrócić uwagę na sytuację Krymu i Ukrainy.
Utwór ten jest wezwaniem do pokoju, siania dobra i wyzwolenia z rak oprawców. Jamala sprzeciwia się okrutnemu traktowaniu swego narodu. Nie pozsotaje obojętna na sytuację i podnosi stanowczy sprzeciw.
Jak wiemy, prawie połowa Tatarów krymskich nie przeżyła deportacji zarządzonej przez Józefa Stalina, a na półwysep mogli powracać dopiero od końca lat 80. Również wielu z członków rodziny wokalistki zginęło podczas tych wydarzeń. Sama Jamala w związku z wygnaniem jej narodu z Krymu urodziła się w Oszu, na terenie obecnego Kirgistanu.
Jamala powiedziała dziennikarzom, że po ostatnich zatrzymaniach krymskich Tatarów jej pieśń „1944” jest jeszcze bardziej aktualna. Śpiewam dla Ukrainy i dla Krymu. Chcę, by moja pieśń była kroplą w morzu, pomogła pokazać problemy Ukrainy i Tatarów. Rocznica deportacji z 1944 jest upamiętniania przez Tatarów tradycyjnie 18 maja.