Dziękujemy za wysłanie interpretacji
Nasi najlepsi redaktorzy przejrzą jej treść, gdy tylko będzie to możliwe.
Status swojej interpretacji możesz obserwować na stronie swojego profilu.
Dodaj interpretację
Jeśli wiesz o czym śpiewa wykonawca, potrafisz czytać "między wierszami" i
znasz historię tego utworu, możesz dodać interpretację tekstu. Po sprawdzeniu
przez naszych redaktorów, dodamy ją jako oficjalną interpretację utworu!
Legendarny apel o pokój, równość i braterstwo dla całej ludzkości. John Lennon roztacza utopijną wizję świata, w którym nie ma podziałów narodowych ani religijnych, nikt nie prowadzi ze sobą wojen, a każdy człowiek dzieli się tym co posiada ze swoimi braćmi.
Chociaż kompozycja zawiera stanowczy i kontrowersyjny przekaz o komunistycznym, anarchistycznym („wyobraź sobie, że nie ma krajów”) i antyreligijnym („wyobraź sobie, że nie ma nieba [...] ani piekła pod nami”) zabarwieniu, zdołała trafić do bardzo wielu ludzi dzięki łagodnej formie, w jaką przekaz ten został ubrany. Był to celowy zabieg ze strony Lennona, który określił go jako „lukrowanie” piosenki. Muzyk wyjaśnił to w następujących słowach:
„»Imagine« jest tym samym co piosenki »Working Class Hero«, »Mother« czy »God« z pierwszej płyty, która była dla ludzi zbyt realistyczna, więc jej nie kupowali. Zakazano jej w radiu. »Imagine« zawiera dokładnie ten sam przekaz, tylko pokryty lukrem. I niemal wszędzie jest przebojem: ta antyreligijna, antynacjonalistyczna, nonkonformistyczna i antykapitalistyczna piosenka… Lukier sprawia, że jest akceptowalna. Zrozumiałem jak muszę postępować”.
Lennon napisał „Imagine” podczas jednego poranka, na początku 1971 roku, w sypialni swojej rezydencji Tittenhurst Park. Trzy dekady później George Michael odkupił Steinwaya, na którym powstała kompozycja i przekazał go do muzeum The Beatles w Liverpoolu.