Kasia Moś & AUKSO - Dumka [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]

Wykonawca: Kasia Moś & AUKSO
Gatunek: Folk

Tekst piosenki

Przychodź, miły, dzień już biały
Jasno już na niebie
Jakże ciężko, jakże nudno
Że nie widać ciebie
Jam innego nie lubiła
Choć was wielu miała
Bodaj ciebie nigdy była
Nigdy nie widziała
Bodaj ciebie nigdy była
Nigdy nie widziała

Ach, jam ciebie pokochała
A ty kochasz inne
Bodajś po niej tak przepadał
Jak za tobą ginę
Albo niech się ja oddalę
Gdzie w dalekie strony
Albo niechaj mi zadzwonią
Raz ostatni w dzwony
Albo niechaj mi zadzwonią
Raz ostatni w dzwony

Jak przed miłym Bogiem stanę
Będę płakać na cię
Że z twej łaski mnie zamknęli
W tej dębowej chacie
A jak staniesz na tym miejscu
Moja gdzie mogiła
To pomyślisz, to podumasz
Jakem cię lubiła
To pomyślisz, to podumasz
Jakem cię lubiła

Interpretacja piosenki

Tekst stworzył(a)
Dziękujemy za wysłanie interpretacji
Nasi najlepsi redaktorzy przejrzą jej treść, gdy tylko będzie to możliwe.
Status swojej interpretacji możesz obserwować na stronie swojego profilu.
Dodaj interpretację
Jeśli wiesz o czym śpiewa wykonawca, potrafisz czytać "między wierszami" i znasz historię tego utworu, możesz dodać interpretację tekstu. Po sprawdzeniu przez naszych redaktorów, dodamy ją jako oficjalną interpretację utworu!

Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść interpretacji musi być wypełniona.

Stanisław Moniuszko to najwybitniejszy przedstawiciel stylu narodowego w muzyce polskiej. Pisał głównie utwory przeznaczone do śpiewu - pieśni solowe, chóralne i opery. Moniuszko zasłynął nie tylko jako wybitny kompozytor, ale także dyrygent, organista oraz pedagog. Do najpopularniejszych dzieł Stanisława Moniuszki należą: opery "Straszny dwór" i "Halka", ballada "Dziad i baba" oraz "Śpiewnik domowy" w którym można znaleźć pieśń "Prząśniczka." Do tej pory Kasia Moś udostępniła cztery aranżacje z projektu M O N I U S Z K O 200. Były to odpowiednio: "Prząśniczka", "Kozak", "Spać mi kazali" oraz "Kum i Kuma."

 

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. Stało się tak dla uczczenia 200. rocznicy jego urodzin. To właśnie z tej okazji Kasia Moś wraz z bratem Mateuszem oraz Mateuszem Kołakowskim, podjęli się zadania stworzenia nowych aranżacji utworów wybitnego kompozytora.

 

Tak Kasia Moś pisała o projekcie - "M O N I U S Z K O 200. Około 200 dni temu padł pomysł. Około 200 dni temu na Śląsku powstały pierwsze dźwięki. Około 200 nieprzespanych nocy. Około 200 opróżnionych butelek napojów RÓŻNOprocentowych. Około 200 niecenzuralnych epitetów. Około 200 zawahań przeplatających się tanecznym ruchem z wewnętrzną wiarą, że to będzie coś co da nam ogromną radość… w skrócie tak wyglądała praca Mateusza Moś i Mateusza Kołakowskiego nad projektem Moniuszko200."

 

"Dumka" to utwór do którego słowa napisał Jan Antoni Czeczot herbu Ostoja, natomiast muzykę skomponował Stanisław Moniuszko. Tytuł nie jest tu przypadkowy, ponieważ gatunkowo "Dumka" wpisuje się w dumy i dumki ukraińskie, czyli śpiewane historie. Dumki zaczęły powstawać między XV a XVII wiekiem, jednak ich zapis przypada dopiero na wiek XIX. Ten epicko-liryczny gatunek opisuje czyny historyczne, ważne wydarzenia, czci bohaterstwo, ale także opisuje ukraińskie obyczaje i zwykłe życie, głównie ze względu na to, że dumki wywodzą się z tradycji ludowej. Utwory te najczęściej są recytowane,jednak charakterystyczną cechą jest recytacja ich przy muzycznym akompaniamencie (pierwotnie bandury, liry lub kobzy).

 

W dumce Czeczota osobą wypowiadającą się jest Kobieta, która pragnie umrzeć z nieszczęśliwej miłości do mężczyzny, który kocha inną kobietę/ kobiety - "Ach, jam ciebie pokochała/ A ty kochasz inne/ Bodajś po niej tak przepadał/ Jak za tobą ginę/ Albo niech się ja oddalę/ Gdzie w dalekie strony/ Albo niechaj mi zadzwonią/ Raz ostatni w dzwony." Kobieta jest przekonana, że jedynym sposobem na to, by okazać mężczyźnie ogrom swoich uczuć jest śmierć, która zmusi mężczyznę do pomyślenia o niej choćby przez chwilę - "Jak przed miłym Bogiem stanę/ Będę płakać na cię/ Że z twej łaski mnie zamknęli/ W tej dębowej chacie/ A jak staniesz na tym miejscu/ Moja gdzie mogiła/ To pomyślisz, to podumasz/ Jakem cię lubiła."


Lub dodaj całkowicie nową interpretację - dodaj interpretację
Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
Najpopularniejsze od Kasia Moś & AUKSO
Prząśniczka
4,7k
{{ like_int }}
Prząśniczka
Kasia Moś & AUKSO
Dumka
1,8k
{{ like_int }}
Komentarze
Polecane przez Groove
Nie boję się jutra
606
{{ like_int }}
Nie boję się jutra
ReTo (PL)
Na ostatnią chwilę
463
{{ like_int }}
Na ostatnią chwilę
PRO8L3M
Futurama 3 (fanserwis)
3,6k
{{ like_int }}
Futurama 3 (fanserwis)
Quebonafide
Ma Meilleure Ennemie
14,5k
{{ like_int }}
Ma Meilleure Ennemie
Stromae
PINEZKA
134
{{ like_int }}
PINEZKA
Kizo
Popularne teksty
Siedem
53,8k
{{ like_int }}
Siedem
Team X
34+35
45,8k
{{ like_int }}
Love Not War (The Tampa Beat)
26,6k
{{ like_int }}
Love Not War (The Tampa Beat)
Jason Derulo
SEKSOHOLIK
184,3k
{{ like_int }}
SEKSOHOLIK
Żabson
Snowman
94,1k
{{ like_int }}
Snowman
Sia