Dziękujemy za wysłanie interpretacji
Nasi najlepsi redaktorzy przejrzą jej treść, gdy tylko będzie to możliwe.
Status swojej interpretacji możesz obserwować na stronie swojego profilu.
Dodaj interpretację
Jeśli wiesz o czym śpiewa wykonawca, potrafisz czytać "między wierszami" i
znasz historię tego utworu, możesz dodać interpretację tekstu. Po sprawdzeniu
przez naszych redaktorów, dodamy ją jako oficjalną interpretację utworu!
Piosenka ta jest opowieścią o wznoszonych na uroczystości toastach. Zwrot "prawy do lewego" oznacza gości, którzy podczas przemowy, pozdrawiają współbiesiadników z każdej strony stołu.
Pierwsza zwrotka określa miejsce, w którym toczy się akcja utworu. Dowiadujemy się, że sala, na której bawią się biesiadnicy, jest duża i znajduje się w niej długi stół. Serię toastów rozpoczyna gospodarz, który ucisza swych gości bijąc "łychą w szklanę". Mężczyzna pragnie wypić za ojczyznę "w której wieść przyszło życie nasze".
Refren to potwierdzenie słuszności wzniesionego pozdrowienia i ostrzeżenie dla osób, które mają inne zdanie na ten temat: "kto z nami nie wypije tego we dwa kije!". Druga zwrotka opowiada o panu Zbychu, który rozkoszował się wódką i śledzikiem. Jego pragnieniem było podkreślenie rangi rodziny.
W kolejnej zwrotce pan Stach użalał się na młodzież. Podczas swych rozpaczań ochoczo machał ręką i wylał barszcz na panią siedzącą obok niego. Starał się ją pocieszyć i uznał, że poplamioną sukienkę zawsze można zdjąć, toast zaś wypił za dobre wychowanie. Wraz z rozwojem biesiady, toasty stawały się coraz bardziej odważne. Ostatnie pozdrowienie wzniesiono na cześć biustu pani Mani.
Kahay nagrała piosenkę "Prawy do lewego" z serbskim muzykiem Goranem Bregovicem. Utwór jest częścią wspólnej płyty noszącej tytuł "Kayah i Bregovic".