Kazik - 25 Lat Niewinności [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]
Data wydania: 2020-07-31
Gatunek: Rock, Polski Rock, Soundtrack
Producent: Kazik Staszewski, Wojtek Jabłoński
Tekst: Kazik Staszewski
"25 Lat Niewinności" toutwór, który został napisany przez Kazika Staszewskiego na potrzeby soundtracku do filmu zatytułowanego "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy." Utwór promuje projekt Jana Holoubka, który do kin trafi 18 września 2020 roku - niespełna dwa miesiące od daty premiery singla.
Zarówno film, jak i piosenka Kazika oparte są na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, który jako młody chłopak został skazany na karę dwudziestu pięciu lat pozbawienia wolności za gwałt i zabójstwo piętnastoletniej dziewczyny, których nie popełnił. Jest to historia, którą między 2000 a 2004 rokiem żyła cała Polska. Do sprawy wrócono w 2018 roku, kiedy Komenda wyszedł z więzienia po osiemnastu latach, a następnie został uniewinniony.
Przedstawiana przez Kazika historia rozpoczyna się od aresztowania i długiego, zawiłego procesu, podczas którego ogłoszona zostaje wina mężczyzny - "(...) Niewierny Tomaszu, jesteś winny/ To jest prawo i uczciwość/ Dopadła cię sprawiedliwość/ Jak to mówią, wszyscy inni/ Musi ponieść kare winny/ Zgodnie z próbką, teraz ci głowę utną/ Kata topór, przełamałeś jej opór/ Kara, żywa i zawsze sprawiedliwa/ Koniec sprawy, jesteś winny/ Jesteś winny, jesteś, jesteś winny (...)"
Kolejna zwrotka mówi o zwrocie w sprawie w której Komenda został skazany. Po ponownym rozpatrzeniu okazało się bowiem, że mężczyzna nie mógł dokonać zbrodni, a już na początku śledztwa pojawiły się dowody, które wskazywały na winę innej osoby - "Lata płyną, godzina za godziną/ Ludzie prości, o święta naiwności/ Taki byłeś, ty tego nie zrobiłeś/ Tomaszu niewinny, jesteś wolny/ Jesteś wolny, jesteś wolny, wolny, wolny."
Sam tytuł utworu - "25 Lat Niewinności", oraz słowa refrenu - "(...) Gdzie jest prawo, gdzie uczciwość/ Gdzie ukryta sprawiedliwość/ Jak to mówią, ludzie prości/ Dwadzieścia pięć lat niewinności (...)" odnoszą się do wyroku skazującego Tomasza Komendę, ale także do książki Grzegorza Głuszaka o takim samym tytule, gdzie autor spisał wspomnienia niesłusznie skazanego mężczyzny oraz do reportażu TVN o takim samym tytule.