Kim Nowak
Kim Nowak
Kim Nowak
„Wczoraj” wyraża tęsknotę za przeszłością, młodością, gdzie odpowiedzialność, obowiązki i zmagania z codziennością wydawały się nam abstrakcją. Waglewski przywołuje tutaj obraz dzieciństwa, w postaci szesnastolatka ujmując całego ducha buntowniczości i lekkości ducha.
Gdy byliśmy młodziakami, nie obchodziło nas jutro, czerpaliśmy z życia pełnymi garściami, bez strachu i wątpliwości. Przyszłość wydawała się odległa, nie trzeba było podejmować ciężkich decyzji, a emocje i uczucia były wyraziste i wszechogarniające. To wtedy chorowaliśmy z miłości, by chwilę później w ogóle nie pamiętać, o co było tyle krzyku. To wtedy najważniejsze było, by się dobrze bawić, no bo w końcu nie było się o co martwić. Wszystko wydawało się proste i zrozumiałe. W żadnym wypadku nie byliśmy przygotowani na to, czym będzie dorosłe życie, gdzie wciąż trzeba zmagać się z problemami, rutyną i szarością.
Z jednej strony autor zdaje sobie sprawę, że jest już inną osobą, niż był jako młodzieniec, ale jednak wciąż czuje, jakby cała ta idylla miała miejsce chwilę temu. Uciekły mu gdzieś te wszystkie lata, podczas których przechodził przemianę i teraz pozostaje mu tylko z rozrzewnieniem wspominać te piękne czasy, gdy życie stało otworem.