„Marianna” to jeden z utworów napisanych przez Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika. Obok „Celiny”, czy „Baranka”, utwory „taty Kazika” dzięki jego synowi stały się kultowymi dziełami polskiej muzyki. W tym kawałku zapoznajemy się z historią tytułowej kobiety, zblazowanej intelektualistki, która sama nie wie co ma ze sobą począć. Przez swą ciotkę Idalię zaczyna interesować się ideologią komunistyczną, zaczytując się w książkach traktujących o tym temacie. Powoli wykształca w sobie romantyczną wizję świata, gdzie na drodze rewolucji ludzkość będzie mogła stworzyć dla siebie nową, cudowną rzeczywistość.
Rzecz jasna idealizm a rzeczywistość to trudna do pogodzenia para. Gdy w końcu przychodzi czas prawdziwej rewolucji Marianna oczywiście bierze w niej udział, jednak szybko żałuje swojej decyzji, napastowana przez rewolucjonistów, którzy w tym wydarzeniu widzą doskonałą okazję by dać upust swoim żądzom. Tytułowa bohaterka i jej ciotka przedstawiają sobą świat politycznych zależności. Idalia pełni tutaj rolę mentorki, zaszczepiającej młodym idee i zachęcającą do walki, ale stojącą zawsze gdzieś na uboczu, wykorzystując innych do swych celów. Marianna jest z kolei naiwną, łatwowierną idealistką, która do końca nie zdaje sobie sprawy z tego, jak brutalny i ponury potrafi być świat.
Jest też w końcu i ten bezimienny tłum, społeczeństwo, którego w rzeczywistości nie obchodzą żadne poważne sprawy, tylko ich własne potrzeby i żądze. Dadzą sobą pokierować tak, jak będzie im zagrane, bo wszystkie polityczne nastroje i nurty są dla nich czymś odległym, abstrakcyjnym. Póki będą mogli coś dla siebie ugrać, pójdą w każdą stronę, jaką się im wskaże.