Laibach
Laibach
Laibach
Laibach
Laibach
Okraszoną czarnym humorem kompozycję można odczytać jako nawiązanie do toposu „dance macabre”, czyli tańca śmierci. W popularnym w kulturze średniowiecza motywie, ludzie różnych stanów tanecznym krokiem podążali za kościotrupem do własnego zgonu. Również w „Tanz Mit Laibach” zespół „zachęca” wszystkich do wspólnego tańca, prowadzącego, jak nietrudno odgadnąć, do zagłady.
W tanecznym kole nie brakuje rozmaitych systemów politycznych – przede wszystkim tych „złych” (totalitaryzmu, faszyzmu i „czerwonej anarchii”), chociaż znalazło się miejsce również dla demokracji. Ci, którzy dołączą do korowodu, mogą złapać się za ręce z Ado Hinkelem (chodzi o symbolizującą Hitlera postać z filmu „Dyktator” Charliego Chaplina), Benzino Napolonim (postać z tego samego obrazu – karykatura Mussoliniego) oraz Maitreyą (kolejnym Buddą, która ma pojawić się w przyszłości).
Znamiennym jest fakt, że zespół śpiewa o tańcu z „amerykańskimi przyjaciółmi” oraz „niemieckimi towarzyszami”, który prowadzić ma do Bagdadu. Pamiętajmy, że płyta „WAT”, na której ukazał się utwór, została wydana we wrześniu 2003 roku, zaledwie kilka miesięcy po wojnie w Iraku.