Lao Che
Lao Che
Ten kawałek to ciężka rozkmina na temat moralności i ludzkiej natury. Spięty śpiewa tutaj o zbrodniarzach wojennych, ludziach, którzy prowadzili jeńców na śmierć. Bohaterem „Ty Człowiek Jesteś?” jest właśnie taki wojskowy. Opowiada on o tym, jak dopuścił się zabójstwa swego więźnia, najpierw zapuszczając się z nim głęboko w las, a potem posyłając mu kulę w głowę.
Relacja tego człowieka pozbawiona jest emocji, widzimy tu całkowity brak ludzkich odruchów, podczas prowadzenia ofiary na pewną śmierć. Dopiero, gdy czyn został popełniony, bohater zaczyna odczuwać lęk. Odebranie życia drugiemu człowiekowi jednak wywarło na nim wrażenie i zrozumiał, jak potworną rzecz właśnie wykonał.
Spięty opisuje tę historię, prowokując nas do zastanowienia się nad tym, czy żołnierz zabijąjący bestialsko innego człowieka sam może nosić takie miano. Sprawa przecież wcale nie jest taka prosta – w grę wchodzi przecież mnóstwo zmiennych, takich jak chociażby posłuszeństwo przełożonym, walka w imię idei, czy kompletnie inne realia podczas wojny, inne zasady, które obowiązują każdego. Sami musimy więc odpowiedzieć na pytanie stawiane przez bohatera, decydując, czy jest dla nas człowiekiem, czy nie.