Laura Mvula
Laura Mvula
Laura Mvula
Laura Mvula
Laura Mvula
"Reckless" to utwór, który pojawi się na albumie zatytułowanym "Songs For Australia." Celem projektu jest zebranie pieniędzy dla ofiar australijskich pożarów buszu. Wydawnictwo jest kompilacją, w której utwory Artystów pochodzących z Australii są wykonywane przez muzyków z całego świata, a dochód ze sprzedaży w całości zostanie przekazany na pomoc ofiarom pożarów.
Do tej pory po za utworem w wykonaniu Laury Mvula swoje covery nagrali także Damien Rice z utworem Sii "Chandelier", Julia Stone z piosenką "Beds Are Burning", która pochodzi z szóstego albumu studyjnego Midnight Oil zatytułowanego "Diesel and Dust" z 1987 roku. Jednocześnie jest to jeden z największych hitów grupy, który zyskał międzynarodową popularność. Kolejny utwór to "Never Tear Us Apart" w wykonaniu The National. Jest to cover piosenki w oryginale wykonywanej przez australijską grupę rockową INXS. Utwór został wydany niespełna dwa tygodnie później - 28 lutego 2020 roku. Swój wkład w projekt mieli także Dermot Kennedy z piosenką Matta Corbyego zatytułowaną "Resolution" oraz Dope Lemon w piosence zespołu The Go-Betweens noszącej tytuł "Streets of Your Town."
"Reckless" to rockowy kawałek nagrany w 1983 roku przez zespół Australian Crew. Piosenka pojawiła się pierwotnie na ich EP zatytułowanej "Semantics" z 1983 roku, a następnie albumie LP "The Final Wave" wydanym w 1986 roku. Ta piosenka jest oczywistym nawiązaniem do porannego promu dopływającego z północnej nadmorskiej dzielnicy Manly przez port (Oz "port") na południe do Circular Quay, gdzie cumują jednostki pływające wszystkich kształtów i rozmiarów. Circular Quay przylega do centrum miasta i dzielnic biznesowych.
Podtekst tej piosenki dotyczy podróżnika Roberta Falcona Scotta, znanego jako "Scott of the Antarctic" i jego tragicznej wyprawy, docierającej faktycznie do Bieguna Południowego, by odkryć, że Roald Amundsen właśnie go w tym pobił. Scott umarł po powrocie z tej wyprawy. W podobny sposób irlandzcy/angielscy odkrywcy, Burke i Wills, jako pierwsi przemierzyli Australię z południa na północ tylko po to, by umrzeć z głodu, zbyt słabi, by się ruszyć, kilka kilometrów by się ocalić.
Tak więc Mężczyzna o którym mowa w piosence spędził nieokreślony czas sam ("Tak długo czekała...") i teraz czeka na swoją dziewczynę, która przybywa na prom Manly. Odniesienia do Scotta, Burke'a i Wills'a mówią słuchaczowi, jak samotnie czuł się mężczyzna, prawdopodobnie podczas poprzednich nocy. Jest to pewnego rodzaju dramatyzowanie poczucia całkowitej izolacji. Podczas oczekiwania ostrzega również siebie, monologując, aby nie był lekkomyślny ani niepotrzebnie hałaśliwy, gdy ona nareszcie przyjedzie, ponieważ kobieta na którą czeka nienawidzi tego zachowania i może go opuścić.
Ostatecznie wers "Rzuć broń" oznacza, że mężczyzna nie wykazuje cech takich jak lekkomyślność, agresywność lub ekstremalna niezależność, popularnie kojarzona z kowbojami. Dla wielu roztrzęsionych kochanków piosenka zawiera nutkę kosmicznej ironii.