[PIRAGUA GUY]
Oh, co za upał, co za upał, co za upał, co za upa-a-ał!
Piragua, piragua
Nowy blok lodu, piragua
Piragua, piragua
Tak słodka i przyjemna, piragua
Mam mango
Mam parchę
Ananasa i truskawkę
Mam chinę, limonkę
Za peso i za pesetę, hej!
Piragua, piragua
Nowy blok lodu, piragua
Piragua, piragua
Tak słodka i przyjemna, piragua
Dziś jest tu goręcej niż na wyspach
A Mister Softee próbuję mnie zamknąć
Lecz ja dalej działam, aż mogę powiedzieć
Hej przyjacielu, to moje miasto
Piragua, piragua
Działaj dalej, piragua
Piragua, piragua
Działaj dalej, piragua
Działaj dalej, działaj dalej...
Lai lo le lo lai! Lai lo le lo lai!
Działaj dalej, działaj dalej...
Lai lo le lo lai! Lai lo le lo lai!
Działaj dalej...
Oh co za upał, co za upał, co za upał, co za upa-a-ał!
Dziękujemy za wysłanie interpretacji
Nasi najlepsi redaktorzy przejrzą jej treść, gdy tylko będzie to możliwe.
Status swojej interpretacji możesz obserwować na stronie swojego profilu.
Dodaj interpretację
Jeśli wiesz o czym śpiewa wykonawca, potrafisz czytać "między wierszami" i
znasz historię tego utworu, możesz dodać interpretację tekstu. Po sprawdzeniu
przez naszych redaktorów, dodamy ją jako oficjalną interpretację utworu!
"Piragua" to piosenka pochodząca z wielokrotnie nagradzanego musicalu Broadway zatytułowanego "In the Heights", produkcji, która była nominowana do trzynastu nagród Tony, zdobywając cztery w kategoriach: Najlepszy musical, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsza choreografia i Najlepsza orkiestracja. Był również nominowany do nagrody Pulitzera w 2009 roku w dziedzinie dramatu. Wydana 10 czerwca 2021 roku wersja utworu "Piragua" pochodzi z filmowej adaptacji musicalu. Premiera filmu została zapowiedziana na 11 czerwca 2021 roku.
Muzykę i teksty do musicalu stworzył Lin-Manuel Miranda, który również występuje w musicalu jako główny bohater, Usnavi. Miranda napisał najwcześniejszy szkic "In the Heights" w 1999 roku, na drugim roku studiów. Gdy przedstawienie zostało zaakceptowane przez teatr studencki The Second Stage z Uniwersytetu Wesleyan, Miranda pracował nad dodaniem "freestyle rapu… numery bodegas i salsy."
Musical grany był od 20 kwietnia 1999 do 22 kwietnia 1999. Po obejrzeniu sztuki dwaj seniorzy z Wesleya, John Buffalo Mailer i Thomas Kail, podeszli do Mirandy i zapytali, czy przedstawienie można rozszerzyć na Broadway. W 2002 roku Miranda i Mailer pracowali z reżyserem Tommy'm Kailem i napisali pięć oddzielnych wersji roboczych "In the Heights." Produkcja na Broadwayu trwała od 9 marca 2008 roku do 9 stycznia 2011 roku.
Przedstawiana historia zaczyna się 3 lipca, ludzie przygotowują się do obchodów Dnia Niepodległości, a kończy się 5 lipca, jak zaznaczono w scenariuszu. Przerwa, która wpłynęła na wszystko na północ od 155th Avenue (w tym Washington Heights) miała miejsce 6 lipca 1999 roku, co mogło zainspirować przedstawienie, ponieważ Miranda zaczął pisać swoje pierwsze wcielenie w tym roku, chociaż konkretna data oznacza, że nie może być tym samym zaciemnieniem.
Oprócz pełnienia funkcji beztroskiego interludium, "Piragua" służy jako miły mikrokosmos całej piosenki. Oto przyjazny facet sprzedający piraguę podróżujący po ulicach ze swoim wózkiem, śpiewający i rozmawiający bez wysiłku mieszanką hiszpańskiego i angielskiego. Sprzedaje swój tradycyjny portorykański deser, starając się zarobić trochę pieniędzy dla swojej lokalnej firmy, jednocześnie pomagając sąsiadom pokonać letnie upały. Ale wielki, amerykański franczyzodawca - sprzedawca lodów Mister Softee - wkracza na jego teren i grozi, że wygryzie go z interesu. Lokalny smak jest zagrożony zniszczeniem przez gentryfikację.
Co ciekawe w początkowym projekcie filmu "In The Heights" postać sprzedawcy piragua miała zostać usunięta, ponieważ nie jest on ważny dla całej historii. Jednak Lin-Manuel Miranda zgodził się zagrać tą postać, wbrew początkowej decyzji o braku udziału w projekcie jako aktor, co skutecznie zablokowało początkowe zamierzenia. Sam Miranda przyznał w jednym z wywiadów, że nie chciał by postać Piragia Guy została usunięta z projektu, ponieważ jest to ciekawy akcent całego musicalu, ale także przez osobisty sentyment dla tej postaci, która została w pewnym stopniu wykreowana na podstawie dziadka Mirandy.