Lins, Kulka, Furtak, Roma, Grosiak, Kasai - Wojna nigdy nie jest daleko [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]
Data wydania: 2022-03-22
Gatunek: Contemporary Poetry, Polski Pop
Tekst: Wojciech Młynarski
Wydany 22 marca 2022 roku utwór "Wojna nigdy nie jest daleko" w wykonaniu Kasi Lins, Gaby Kulki, Misi Furtak, Pauli Romy, Natalii Grosiak i Kasai to reinterpretacja ponadczasowego utworu i wiersza autorstwa Wojciecha Młynarskiego. Utwór powstał jako forma reakcji polskich artystów i artystek na kryzys humanitarny na polsko-białoruskiej granicy, jednak w obliczu wydarzeń, które maja miejsce od końca lutego w Ukrainie, nabrał on nowego, jeszcze bardziej przerażającego znaczenia.
Piosenka została nagrana jako protest przeciwko wydarzeniom, które miały miejsce na granicy polsko-białoruskiej, teraz jednak jest przede wszystkim apelem o pokój, daje wsparcie moralne, ale także niesie przesłanie, że widzimy co się dzieje za wschodnią granicą Polski i nie jesteśmy obojętni na wydarzenia wywołane zbrojnym atakiem wojsk rosyjskich na Ukrainę. Za słowami piosenki: "wojna nigdy nie jest daleko", jest bliżej niż nam się wydaje, dotyka wszystkich kobiety i mężczyzn, dzieci i dorosłych, wojskowych i cywilów, zawsze oznacza śmierć, cierpienie i tułaczkę.
W oficjalnej informacji prasowej można przeczytać: "Akcja organizowana jest przez Grupę Granica – sieć łączącą organizacje pozarządowe oraz niezależne aktywistki i aktywistów działających na rzecz osób uchodźczych znajdujących się na granicy polsko-białoruskiej. Działa w terenie przygranicznym a także w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie. Planuje akcje medialne i społeczne nagłaśniające to, co dzieje się obecnie na naszej granicy."
Przedstawiciel Grupy Granica napisał: "Bardzo ważne wydawało nam się na zaangażowanie różnych środowisk artystycznych we wspólne inicjatywy o dużym zasięgu medialnym, które pomogą w zwróceniu uwagi społeczeństwa na problem wywózek do Białorusi osób, które szukają w Polsce schronienia przed wojną i prześladowaniami. Zależy nam na tym, aby słowa utworu, tak aktualne teraz, wybrzmiały głośno, żeby opowiedziały o dramacie, który dzieje się tak blisko nas, żeby jednoczyły tych, którzy w popadają w poczucie bezradności i zniechęcenia."
"Wszystkim uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Mieszkankom i mieszkańcom pogranicza, aktywistkom i aktywistom, organizacjom i każdej osobie, która dostrzega niesprawiedliwość na polskiej granicy, reaguje na nią niezgodą i dążeniem do zmiany. Dla wszystkich uciekających i pomagających – bez względu na pochodzenie i kolor skóry. Utwór powstał w odpowiedzi na wydarzenia, jakie mają miejsce na polsko-białoruskim pograniczu. Publikacja zbiega się z trwającą wojną w Ukrainie."
Wraz z piosenką do sieci trafiło równie przejmujące video, które pokazuje kontrast życia w pokoju i w niebezpiecznym czasie jakiegokolwiek konfliktu czy wojny. Sami Artyści zaangażowani w projekt wypowiedzieli się na temat klipu: "Obraz miał przede wszystkim odpowiadać zawartej w słowach piosenki figurze spotkania z niewyobrażalnym – szybkiej zmiany jaka może dokonać się w rzeczywistości każdego z nas zupełnie bez naszego udziału. W bardzo krótkim czasie świat wokół nas może zmienić się nie do poznania. Tak jak zmienił się też od czasu gdy zaczynaliśmy naszą pracę do dziś, gdy polską granicę przekroczył milion uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy."