Mace (Simone Benussi) feat. Gemitaiz , Joan Thiele - VIAGGIO CONTRO LA PAURA ࿓ [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]
Album: MĀYĀ
Data wydania: 2024-04-05
Gatunek: Rap
Producent: Mace (Simone Benussi)
"VIAGGIO CONTRO LA PAURA ࿓" to piosenka pochodząca z wydanego 5 kwietnia 2024 roku albumu studyjnego włoskiego rapera Simone Benussi, lepiej znanego pod pseudonimem MACE. Wydawnictwo noszące tytuł "MĀYĀ" ukazało się za pośrednictwem wytwórni Island Records.
Nagrana przy współpracy z Gemitaiz i Joan Thiele piosenka "VIAGGIO CONTRO LA PAURA ࿓" aeksploruje tematy stawienia czoła lękom i wyruszenia w podróż, by je pokonać. Tekst dotyka uczuć samotności, nostalgii i odkrywania samego siebie, podkreślając potrzebę konfrontacji z własnymi demonami i odwagi w posuwaniu się do przodu.
Zwrotka Gemitaiza zagłębia się w osobiste walki i przeszłe relacje, ukazując proces odpuszczania i znalezienia siły w wrażliwości. Ostatecznie piosenka przekazuje przesłanie o wytrwałości i determinacji w obliczu strachu, zachęcając słuchaczy do bezpośredniej konfrontacji ze swoimi lękami i dążenia do rozwoju osobistego.
Tak na temat projektu wypowiedział się MACE: "Chciałem podejść do albumu obejmującego wszystko, który zrodził się z kontaktu, a nie z wielu oddzielnych cegieł. To zupełnie inna metoda niż to, co jest dziś w modzie: nie pojedyncze sesje, ale okresy życia przeżyte razem 24 godziny na dobę przez kilka dni, w kolorach toskańskiej wsi, dzieląc się praktycznie wszystkim, jak kolektyw z lat 70".
"W szczególności miałem na myśli funkadelic i psychodeliczny rock, ale często nie podawałem żadnego precyzyjnego wskazania: chciałem, żeby muzyka się zmaterializowała, a my byliśmy po prostu antenami gotowymi do skierowania tego sygnału. Wiele pomysłów na 'MAYI' pojawiło się w ten sposób, w wyniku interakcji pomiędzy najbardziej utalentowanymi muzykami, jakich znam, w pomieszczeniu pełnym instrumentów muzycznych: syntezatorów, instrumentów indyjskich, instrumentów dętych, harf, gitary, afrykańska perkusja… czuliśmy się jak Pink Floyd w Pompejach!".
Tytuł albumu wywodzi się od sanskryckiego terminu "māyā", tłumaczonego jako "magia" lub "oszustwo", które w różnych doktrynach filozoficznych i religijnych starożytnych Indii wskazuje na iluzoryczne pojawienie się świata zjawisk, odkrytego przez niemieckiego filozofa Arthura Schopenhauera , który mówił o rozerwaniu zasłony Māyā (nieprzypadkowo jest to tytuł ostatniego utworu na płycie), za którą kryje się rzeczywistość.
MACE stwierdził: "[Tytuł] Reprezentuje moją wizję świata. Jestem głęboko przekonany, że to, co postrzegamy, to tylko część tego, co istnieje: naszymi zmysłami, naszym umysłem nie możemy tak naprawdę dotrzeć do sedna rzeczywistości, to jest myśl to zawsze mi towarzyszyło ja, ty, inni: bycie oddzielnymi bytami to iluzja".
"Znacznie bardziej widzę siebie w hinduskiej koncepcji, dla której wszyscy jesteśmy kroplami tego samego oceanu, wieloma węzłami tej samej sieci, wszyscy połączeni myślą, która nawet w tle kieruje każdą decyzją i refleksją, oraz chęć zawsze wykraczania poza wszystko. To moja esencja. Dla mnie to mega osobisty album, mimo że jest owocem wspólnoty ludzi".