Nekfeu
Nekfeu
Kiedy ciało zostaje uwięzione, umysł musi uciec od negatywnych myśli. Pisanie często jest dla więźniów niemal niezbędną potrzebą wyrażania tego, co znajduje się w ich wnętrzach. „I moc słowa/ Znowu zaczynam swoje życie/ Urodziłem się, żeby cię poznać/ Aby cię nazwać/ Wolność”.
To dokładnie to samo, co dzieje się w książce „Friday” (1967) Michela Tourniera, powieści opowiadającej historię Robinsona Crusoe. Pióro Robinsona, samotne na wyspie, przywraca jego tożsamość, uspokajając jego postrzeganie siebie jako oświeconego człowieka Zachodu.
Pospiesznie wyciął pióro sępa i mógł bez zwłoki stawiać swoje pierwsze słowa na kartce papieru. Postanowił więc codziennie opisywać sytuacje, które mu się przydarzyły. Na pierwszej stronie książki narysował mapę wyspy i uwzględnił tytuł: Speranza, co oznacza nadzieję, ponieważ był zdeterminowany, by nigdy więcej nie pozwolić sobie na rozpacz.
Więźniowie często piszą swoje imię, liczbę, dni spędzone w areszcie, czasami fragmenty zdań, na ścianach celi, jakby chcąc uwiecznić swoją obecność w więzieniu lub w tym życiu. Nekfeu widzi w tym dowód na to, że pisanie ma moc uwolnienia więźnia z jego statusu więźnia, w celu zwalczenia tego ucisku, któremu podlega. Ta idea jest często dzielona w poezji, pisanie byłoby ostateczną formą ucieczki od duszy. A zwłaszcza w kontekście poezji, pisanie jest narzędziem walki.