3 dodatkowe korzyści z powieszenia zasłon zaciemniających w kuchni

Dodany: 1 Aug 2024 08:04
Przez: Groove
foto: pixabay.com

Zasłony zaciemniające w kuchni – kiedy warto je założyć?

Zasłony zaciemniające stają się coraz popularniejsze. Znajdują również nieoczywiste zastosowania, a ich funkcjonalności nie ograniczają się do blokowania światła słonecznego. Przekonaj się, dlaczego warto na nie postawić w tak nietypowym miejscu, jak kuchnia!

  • Dobra zasłona daje prywatność, ogranicza hałas z zewnątrz, poprawia komfort termiczny i pośrednio pozwala obniżyć rachunki za prąd.
  • Zasłony zaciemniające mają zróżnicowaną przezierność – od ok. 50–60% do ponad 95% – co zależy m.in. od grubości i gramatury tkaniny.
  • Rozmaite sposoby zawieszenia, materiały, kolory, wzory i wymiary ułatwiają znalezienie zasłon adekwatnych do potrzeb oraz gustu.

Zaciemniające zasłony kojarzą się przede wszystkim z sypialnią, gdyż to tam zapewnienie całkowitej ciemności gwarantuje spokojny sen. Również w przypadku pokoju dziecięcego mniejsza ilość światła wpadającego do wnętrza wydatnie pomaga w utrzymywaniu równowagi ogniska domowego. Najczęściej firany do kuchni oraz mniejsze zazdrostki na pół okna pełnią głównie funkcje dekoracyjne. Zaciemnienie kuchni gwarantuje pełną swobodę i prywatność w pomieszczeniu, gdzie w ciągu doby wszyscy członkowie rodziny spędzają sporo czasu. Podczas przygotowywania i spożywania posiłków oraz rozmów z najbliższymi raczej nie chcesz mieć postronnych obserwatorów.

Odpowiednia zasłona może zapewnić znacznie więcej, niż tylko efekt zaciemnienia

Zasłony blackout zapewniają całkowitą ciemność, ale to tylko jedna z dostępnych możliwości. Z łatwością znajdziesz zasłony o większym stopniu przezierności, które pozwalają na przenikanie światła, a zarazem skutecznie uniemożliwiają dojrzenie z zewnątrz tego, co się dzieje w Twojej kuchni. O tym, jak światło przechodzi przez tkaninę, decydują m.in. rodzaj materiału oraz gramatura. Jeśli oczekujesz, że zasłony zaciemniające przepuszczą ok. ¾, wybierz tkaninę o gramaturze ok. 150 g/m². Do godnych polecenia materiałów należą:

  • welwet;
  • welur;
  • poliester;
  • oxford;
  • bawełna.

Niektóre spośród zasłon zaciemniających zapewniają nie tylko ochronę przed rażącym światłem, ale też stanowią skuteczną barierę dla promieniowania cieplnego oraz fal dźwiękowych. Dzięki termoizolacji latem nie dopuścisz do przegrzania wnętrza – materiał zatrzymujący ciepło nie tylko poprawi komfort, ale też pozwoli ograniczyć zużycie (a wraz z tym koszty eksploatacji) systemów klimatyzacji. Z kolei właściwości dźwiękochłonne chronią przed hałasem, co pomaga w wypoczynku po wyczerpującym dniu.

Krótkie zasłony zaciemniające również mogą skutecznie zatrzymywać promienie słoneczne

Najważniejsze jest dopasowanie do wymiarów okna – przy precyzyjnym montażu nie ma konieczności, by materiał rozciągał się daleko poza otwór okienny. W takim przypadku zostawisz sobie więcej miejsca na ścianach do wykorzystania w innych celach. Szersza osłona może przydać się w sytuacji, kiedy na kuchennym parapecie trzymasz kwiaty lub inne rzeczy, które mogą stanowić przeszkodę dla tkaniny. Warto korzystać z możliwości zamawiania produktu na indywidualny wymiar, jeżeli zależy Ci na pełnej swobodzie w tworzeniu aranżacji wnętrza. Sporo zależy od sposobu mocowania, a najczęściej spotykane to:

  • przelotki;
  • taśmy, tunele i żabki na karnisz;
  • rzepy;
  • flex;
  • szelki.

Jeśli chodzi o wygląd, bez problemu znajdziesz zasłonę zaciemniającą dopasowaną do mebli i pozostałych elementów wyposażenia kuchni – szeroka paleta dostępnych kolorów oraz wzorów i ozdobnych motywów daje praktycznie nieograniczone możliwości. Materiały wysokiej jakości sprawią, że pomieszczenie stanie się jeszcze bardziej komfortowe, a przy okazji podkreślisz Twój ulubiony styl wnętrza.