Radiohead - Follow Me Around [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]
Album: KID A MNESIA
Data wydania: 2021-11-05
Gatunek: Rock
Producent: Nigel Godrich
Tekst: Jonny Greenwood, Thom Yorke, Philip Selway, Ed O'Brien, Colin Greenwood
"Follow Me Around" to utwór pochodzący z nowego albumu kompilacyjnego Radiohead, noszącego tytuł "KID A MNESIA", który swoją premierę odbędzie 5 listopada 2021 roku. Projekt "KID A MNESIA" to reedycja czwartego i piątego albumu Radiohead, odpowiednio z 2000 i 2001 roku - "Kid A" oraz "Amnesiac." Składanka powstała z okazji 20-lecia wspomnianych wydawnictw, chociaż zostały wydane osobno, to zostały stworzone podczas tych samych sesji nagraniowych i oznaczały gwałtowny zwrot zespołu od alternatywnego rocka opartego na gitarze do bardziej eksperymentalnej i elektronicznej muzyki.
Po wydaniu wcześniej niepublikowanego materiału, za pośrednictwem albumu "OK Computer OKNOTOK 1997 2017" z 2017 roku, "Follow Me Around" to obecnie prawdopodobnie najstarsza i najbardziej znana niewydana piosenka Radiohead. Wiadomo, że zespół próbował ją nagrać zarówno w sesji OK Computer, jak i podczas sesji Kid A/Amnesiac, ale ostatecznie nie był zadowolony z rezultatów. Pierwsze i jak dotąd jedyne "oficjalne" nagranie tej piosenki miało miejsce w filmie dokumentalnym "Meeting People is Easy" z 1998 roku, gdzie pokazano Zespół grający "Follow Me Around" podczas próby dźwięku przed występem w Fukuoce w Japonii.
Utwór "Follow Me Around" zadebiutował właściwie, na prośbę fanów, podczas występu w Toronto w 2000 roku. Potem Radiohead grali go na żywo jeszcze 10 razy: jeszcze raz w 2000 roku, dwa razy w 2001 roku, raz w 2002 roku, dwa razy w 2003 roku, raz w 2006 roku jako intro do "Everything in Its Right Place", raz w 2009 roku, raz w 2010 roku z Atoms for Peace i raz w 2017 roku.
Osoba wypowiadająca się w piosence czuje, że całkowicie stracił lub zapomniał o swojej tożsamości,chce powrócić do "dawnego siebie",ale zdaje sobie sprawę, że nie jest to możliwe. Nigdy nie może ocalić żadnej pamięci o swojej przeszłości, ani nigdy nie może wrócić. Chociaż nie może już wrócić do żadnego z nich, narrator jest spanikowany, ponieważ wszystkie próby i działania były na nic.
Wspomniana osoba Tony'ego może dotyczyć Tony'ego Blaira, złowieszcza karykatura jego twarzy pojawia się obok fragmentów tekstu tej piosenki w ukrytej książeczce z albumu "Kid A." Tony Blair był pierwszym premierem Partii Pracy w Wielkiej Brytanii po 18 latach rządów konserwatystów. Był postrzegany przez lewicę jako nadzieja na odwrót od neoliberalizmu, ale według wielu obywateli nie spełnił tego, co obiecał. Słowa "Okłamałeś nas Tony?/ Myśleliśmy, że jesteś inny/ Teraz, wiesz, że nie jesteśmy tego tacy pewni" zostały dodane do tekstu w latach 1998-2000 i widząc, jak Tony został premierem w 1997 roku, rozczarowanie przyszło dość szybko po tym, jak doszedł do władzy.
Osoba wypowiadająca się w piosence nic nie czuje, gdy myśli o swoim poprzednim "ja." Nie potrafi wymyślić słów, by je opisać, co również przyczynia się do braku emocji. Spędził tak dużo swojego życia, by dostosowywać się do określonego środowiska, że stała się jedyną tożsamością, jaką pamięta. Dlatego też drugą możliwością jest, że osoba wypowiadająca się w piosence nie zwraca się do Tony'ego Blaira i elit rządzących, a słowa kieruje do samego siebie, dawnego ja nazywanego kiedyś Tony'm. Dawna tożsamość jest dla niego jak wewnętrzny demon, który zawsze podąża za nim i przypomina mu, kim nie może się stać. Ten cień jest uosobieniem osoby wypowiadającej się i prawdopodobnie wydaje się nieustannie z niego kpić.
Reedycja "KID A MNESIA" zawiera dwa oryginalne albumy, kolekcję dem i niewydanych utworów, w tym tajemniczą piosenkę C-moll, wydaną jako singiel "If You Say the Word." W przeciwieństwie do 20-lecia reedycji "OK Computer" z 2017 roku, bonusowa płyta "KID A MNESIA" nie zawiera żadnej ze stron B z tej ery twórczości Radiohead. "KID A MNESIA" będzie dostępny w kilku formatach, w tym w wersji 3CD, limitowanej edycji czerwonej płyty winylowej oraz "Kid Amnesiette" - dwukasetowej edycji zawierającej strony B z epoki. Wraz z albumem ukażą się również dwie książki z grafikami i szkicami tekstów autorstwa frontmana Thoma Yorke'a i dyrektora artystycznego Stanleya Donwooda.
Kompilacja była zapowiadana od 2019 roku, ostatecznie została ogłoszona za pomocą tajemniczego video, w którym dwie ręce niezdarnie sklejały ze sobą kopie dwóch albumów ze ścieżką dźwiękową "Packt Like Sardines in a Crushd Tin Box" z albumu "Amnesiac", być może odnosząc się do tego, jak "Kid A" i "Amnesiac" są w podobny sposób "pakowane" razem, podczas wspólnych sesji nagraniowych. Czarne paznokcie wskazują, że ręce należą do Chieftaina Mewsa, postaci, która pojawiła się w kilku promocyjnych video Radiohead i postach w mediach społecznościowych.