Rancore
Rancore
Rancore
Jest to cytat z utworu francuskiego poety Charlesa Baudelaire'a "Assommons les pauvres" ("Zabijmy biednych"): Zgarbiony starzec prosi poetę o jałmużnę, a ten w odpowiedzi zaczyna go niemiłosiernie bić. Poeta obejmuje go i dzieli się z nim wszystkimi swoimi pieniędzmi, uznając go za równego sobie, a starzec potwierdza, że zrozumiał naukę: "Równy drugiemu jest tylko ten, kto to udowodni, a godny wolności jest tylko ten, kto umie ją zdobywać".
Baudelaire odrzuca utopie humanitarne, dobroczynność, która jest złym sumieniem burżuazji. Czy zwarta legitymacja burżuazji pochłania wszystkie bunty? Pozostaje tylko wojna jednostki o coś więcej niż tylko egzystencję: po raz kolejny metafora buntu w jego najczystszej postaci.
Piosenka ta, pełna odniesień do wielu filozofów, była już wcześniej zapowiadana dzięki historiom na Instagramie przedstawiającym fragment skeczu o finale piłkarskiego meczu filozofów autorstwa brytyjskiej grupy komediowej Monty Python, w którym ścierały się drużyny greckich filozofów i niemieckich filozofów.
Rancore czerpie inspirację z tego szkicu i reinterpretuje go w wersji splatter: filozofowie budzą się jako zombie. Frederick, przyjaciel Rancore'a, który patrzy na niego z przerażeniem i od którego pochodzi tytuł piosenki, to Friedrich Wilhelm Nietzsche.
Metaforycznie, każdy filozof przeszłości jest nieumarły w tym sensie, że jego myśl żyje nawet po jego śmierci cielesnej, na mocy uniwersalności filozofii; Rancore potwierdza w ten sposób centralną rolę filozofii we współczesnej interpretacji rzeczywistości.