Reni Jusis
Reni Jusis
Reni Jusis
Reni Jusis
Reni Jusis
Utwór „Oda do telewizora” jest pełen aluzji i metafor, które dodatkowo ubarwiają opis przedstawionej sytuacji. Już na początku pierwszego wersu jesteśmy w stanie powiedzieć, iż Reni oczekuje na pojawienie się swego wybranka. Zbyt długo czekała na ten dzień, który nareszcie nadchodzi. Wokalistka decyduje się na zakup nowego modelu, który będzie jej służył przez długie lata. Pragnie, aby w jej małym domku zamieszkał na stałe mężczyzna, który wypełni przestrzeń i wielką pustkę.
Reni wydaje swe wszystkie oszczędności, aby dokonać owego zakupu. Nic nie jest w stanie stanąć jej na drodze przed osiągnięciem zamierzonego celu. Choć raz decyduje się pomyśleć o sobie i zaznać dobroci płynących z życia. Wybiera więc najlepszy model spośród wielu mężczyzn. Nikt jeszcze nie wie, że wokalistka zdecydowała się na tak odważny krok. Mimo wszystko jest zadowolona i szczęśliwa.
Uprzedmiotowienie mężczyzny i porównanie relacji do zakupu telewizora jest w tym przypadku zabiegiem świadomym i przemyślanym. Wokalista stara się posiać na własność mężczyznę i nie pozwolić mu nigdzie odejść. Tak jak kupiona [rzez nas rzecz staje się naszą własnością i nikt nie jest w stanie nam jej zabrać tak i miłość nie może odejść, kiedy oddamy jej całe swe serce i cenny czas.Kto bowiem płaci ten wymaga, a w tym przypadku cena jest wysoka.