Rush
Rush
Rush
Rush
Może i Peart w jednym z wywiadów przyznał, że ten kawałek nie ma żadnego głębszego przesłania, ale jednak trudno w to uwierzyć wsłuchując się w tekst. Perkusista twierdzi, że po prostu wpadł na pomysł napisania o drzewach, które zachowują się jak ludzie i stąd właśnie „The Trees”. Ciężko jednak oprzeć się wrażeniu, że poprzez ten utwór chłopaki z Rush pokazują nam przygnębiające, ale jednak realne spojrzenie na człowieka.
Mamy tutaj historię dębów i klonów – dwóch zwaśnionych gatunków drzew, nie potrafiących odnaleźć wspólnego języka. Klony domagają się lepszego dostępu do światła, ale dęby cały czas ignorują ich żądania. Sfrustrowane rośliny postanawiają więc siłą odebrać to, co według nich im się należy, tworząc unię, mającą doprowadzić do „równości między drzewami”. Jedyne co udaje im się jednak osiągnąć to całkowita eksterminacja całego lasu. Walczyli o wolność siekierami i piłami, a trudno to jednak nazwać pokojowym sposobem na porozumienie.
Jakkolwiek byśmy się przed tym nie bronili, łatwo jest odnieść tę historię do nas samych. Ci, którzy utrzymują władzę co rusz spotykają się z oporem uciśnionych grup, z czego raz za razem tworzą się konflikty. Przekonujemy siebie samych, że chcemy działać w imię jakichś wyższych racji i sprawiedliwości, ale łatwo nam przerodzić te dobre intencje w destrukcyjną agresję. W końcu nie bez kozery większość wojen usprawiedliwiana była jako działanie „ku dobru ojczyzny”, lub dla „wspólnego dobra”.