Salmo
Salmo
Salmo wykorzystuje modlitwę obecną w powieści „Syberyjska edukacja” rosyjskiego pisarza Nicolaia Lilina, z której w 2013 roku nakręcono film w reżyserii Gabriele Salvatoresa: „Za naszych wolnych przodków wojowników i myśliwych, za nasze północne lasy, za rzeki Lena i Amur, modlimy się. Błogosławiona Dziewico Maryjo, Matko Boża, pełna łaski, wsłuchaj się w słowa Twojej pokornej służebnicy.
Wybacz nam, uczciwi przestępcy, grzechy, do których jesteśmy zmuszeni. Pomóż nam walczyć z żądnymi władzy biurokratycznymi politykami i ich sługami, gliniarzami i żołnierzami oraz wszystkimi innymi umundurowanymi diabłami. O Święta Matko Najświętszego Boga, pobłogosław naszą broń, hartuj nasze noże, celuj naszymi kulami. I uświęć nas, aby nasz gniew stał się twoim”.
Związek między chrześcijaństwem a wojną nie jest prosty: chrześcijaństwo jest religią, która niesie przesłanie pokoju, ale również ze względu na rozwój teorii wojny sprawiedliwej przez św. począwszy od krucjat, uważanych za wojny sprawiedliwe i święte, aż po wojny światowe, w których byli zarówno duchowni o stanowiskach interwencyjnych, jak i protekcjonalni wobec wojny.
Nawet dzisiaj katechizm Kościoła katolickiego, komentując piąte przykazanie, nakreśla niezbędne aspekty, abyśmy mogli mówić o wojnie sprawiedliwej, podczas gdy papież Franciszek zdystansował się od koncepcji wojny sprawiedliwej w encyklice Fratelli tutti i potępił błogosławieństwo broni, które nadal jest szeroko rozpowszechnione w innych wyznaniach, takich jak Kościół Zjednoczeniowy.