Sam Smith - Pray [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]
Album: The Thrill of It All
Gatunek: Pop, Soul
Producent: Timbaland, Steve Fitzmaurice, Jimmy Napes
Tekst: Jimmy Napes, Sam Smith
Utwór „Pray” to drugi singiel z nadchodzącego albumu „The Thrill of it All” Sama Smitha. Jeśli chodzi o styl i rytmikę nowego singla to odbiega ona od wcześniejszych dokonań wokalisty. Jest to wynikiem współpracy z Timbalandem i Jimmym Napesem.
Piosenka ta charakteryzuje się rwącym tempem, szalonym rytmem, ale też silnymi wpływami ewangelicznymi w warstwie tekstowej. Ewangeliczny podkład chóralny i głos Sama są bardziej agresywne i potężne niż zwykle.
W przeciwieństwie do „Too Good at Goodbyes” Sam powiedział niewiele o nowym utworze. Jednak w wywiadzie dla Zane'a Lowe'a z Beats 1 Radio nawiązuje do tego, że jako dziecko uczęszczał do szkoły katolickiej. Mówił kiedyś, że bez przywiązania do konkretnej religii wierzył, że Bóg istnieje.
W tym samym wywiadzie Sam rozmawiał o swoich zmaganiach ze sławą oraz nauką radzenia sobie z mediami. Nie zawsze były to pozytywne doświadczenia. Sam wykorzystując swoje błędy, aby dojrzewać w sposób sukcesywny. Subtelne odniesienia do wszystkich tych kwestii można zidentyfikować w liryce tego utworu.
Utwór „Pray” to coś więcej niż wewnętrzne zmartwienia Sama. Wokalistka opowiedział magazynowi „Billboard” o niedawnej wizycie w Iraku: Spędziłem pięć dni w Mosulu. Wróciłam ze wstydem, że tak mało wiem o świecie i życiu innych ludzi. Chciałem pisać o tym, co się dzieje w innych częściach świata, a to nie zawsze jest łatwe.
Ta piosenka i reszta albumu pokazują, że Sam patrzy na zewnątrz. Dochodzi do pewnych wniosków spoglądając na ludzi, kraje pogrążone w wojnach, cierpienie ludzkości i to wszystko wyraża smutku w swojej muzyce.
Sam odwrócił się od zorganizowanej religii, ale nie od Boga. Sam uczęszczał do szkoły katolickiej, a ponieważ kościół katolicki odrzucił homoseksualizm, jego doświadczenie z wyjściem mogło mieć wpływ na jego decyzję o odwróceniu się od zorganizowanej religii. Po przebyciu najciemniejszych dróg zdał sobie sprawę, że może znaleźć Boga, nie potrzebując katolików.
Zwróć uwagę na ironię w muzyce - w tej chwili w utworze, chór gospel opiera swój wokal, coś, co jest synonimem kościołów, a tym samym zorganizowanej religii. Modlitwa to rozmowa między nami a Bogiem. Często modlimy się i pytamy Boga o coś konkretnego w naszym życiu. Nawet ci, którzy twierdzą, że nie wierzą w Boga, modlą się do Niego w czasach kryzysu.