Smith & Myers - ROCKIN’ IN THE FREE WORLD [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]
Album: Volume 1
Data wydania: 2020-08-21
Gatunek: Rock, Cover
Tekst: Neil Young, Frank “Poncho” Sampedro
"ROCKIN’ IN THE FREE WORLD" w wykonaniu amerykańskiego duetu Smith & Myers w którego skład wchodzą dwaj członkowie zespołu rockowego Shinedown - basista i gitarzysta Zach Myers oraz wokalista Brent Smith, jest zapowiedzią albumu "Volume 1", którego premiera została zapowiedziana na 9 października 2020 roku.
Smith & Myers zajmują się wykonywaniem rockowych coverów znanych utworów. W ramach promocji "Volume 1" 21 sierpnia 2020 roku wydali dwa utwory - oryginalny singiel "NOT MAD ENOUGH" oraz "ROCKIN’ IN THE FREE WORLD", cover utworu Neil'a Young'a z 1989 roku.
Utwór Neil'a Young'a ma wyraźne podłoże społeczno-polityczne. Artysta opisuje tu zarówno własne doświadczenia i obserwacje związane z codziennym życiem w społeczeństwie, jak i to jak otaczający go świat bezpośrednio wpływa na niego samego. "ROCKIN’ IN THE FREE WORLD" to swego rodzaju oskarżenie i negatywna ocena społeczeństwa w czasach panowania prezydenta Busha Seniora.
Na szczególną uwagę zasługuje druga zwrotka,która przestaje być, jak reszta piosenki, ogólnikowa, a w zamian za to opisuje dokładnie przypadek kobiety, którą narrator obserwuje i stara się na jej przykładzie pokazać w jaki sposób społeczeństwo jest w stanie zniszczyć jednostkę - "(...) Nocą widzę kobietę/ Z dzieckiem na ręku/ Pod starą latarnią/ Koło kosza na śmieci/ Odkłada teraz dziecko, ma zamiar strzelić sobie działkę/ Nienawidzi swego życia I tego co z nim zrobiła/ Oto jeszcze jedno dziecko, które nigdy nie pójdzie do szkoły/ Nigdy się nie zakocha, nigdy nie stanie się fajne (...)"
Bridge podobnie jak pozostałe zwrotki piosenki stanowią bardziej ogólną krytykę zarówno Rządu, jak i społeczeństwa, opisując przemoc i ignorancję człowieka - "(...) Mamy tysiąc świetlnych punktów dla bezdomnych/ Mamy milsze i przyjemniejsze ręce trzymające karabiny maszynowe/ Mamy markety i papier toaletowy/ Mamy pojemniki z polistyrenu na powłokę ozonową/ Mamy człowieka wśród ludzi, który mówi "nie dajcie umrzeć nadziei"/ Mamy paliwo do spalenia i drogi do jeżdżenia (...)"
W jednym z wywiadów Brent Smith wyjaśnił powód wspólnego wydania oryginalnego singla Smith & Myers oraz coveru piosenki Neil'a Young'a: "'NOT MAD ENOUGH' zostało napisane o czasach, w których się teraz znajdujemy. Ale jeśli spojrzysz na 'ROCKIN’ IN THE FREE WORLD', które został napisane 35 lat temu i posłuchasz tekstów, brzmi to tak, jakby Neil Young mógł dziś napisać tę piosenkę o tym, co dzieje się na świecie."
"Zawsze pociągały mnie piosenki, które były istotne bez względu na czas i myślę, że kiedy napisaliśmy 'NOT MAD ENOUGH', biorąc pod uwagę nastroje w Ameryce i miejsce, w którym jest obecnie, kulturowo, wszystko przyspieszyło i po prostu wiedzieliśmy, że te dwa utwory powinny być pierwszą rzeczą, którą ludzie słyszą. Nie jest to dla mnie sprawa polityczna, ale kwestia dobra i zła w klimacie kulturowym tego, co dzieje się w Ameryce."