Sorry Boys
Sorry Boys
Sorry Boys
Sorry Boys
Sorry Boys
Bela Komoszyńska zdecydowała się wprowadzić na Romę postać tytułowego greckiego bóstwa pod wpływem wizyty w Galerii Rzeźby w warszawskich Łazienkach. Artystka stanęła przed znajdującym się tam posągiem Apolla Belwederskiego, który, jak później relacjonowała, miał rzucić na nią swego rodzaju czar lub urok.
Muzycy Sorry Boys nie tylko nagrali piosenkę o Apollinie, ale również uczynili go patronem płyty Roma. Trudno o bardziej trafny wybór; w końcu w domenie przewodnika Muz znajdują się sztuka, muzyka, poezja, piękno i światło.
Apollo Belwederski – ten sam, którego Bela spotkała w Łazienkach – pojawia się również w finalnej scenie teledysku Wracam. Reżyserka Iwona Bielecka miała wprowadzić go tam instynktownie, kierując się wyłącznie przesłuchaną płytą.
W samym tekście piosenki Apollo jest metaforą zjawiska utraty tożsamości i pomieszania znaczeń we współczesnej kulturze. Podczas pisania tekstu Bela miała pytać znajomych, z czym kojarzy im się imię przewodnika Muz. Część wskazywała na greckiego boga, ale inni na misję kosmiczną Apollo 13. Tym samym Apollinowi, pierwotnie bóstwu sztuki i piękna, narzucona została księżycowa tożsamość. To zaburzenie identyfikacji stanowi główny wątek utworu, w którym rozczarowany bóg przemawia ustami Beli: Każdy pyta o to samo / Czy żegluję na księżyc?
Artystka powiedziała w rozmowie z CantaraMusic.pl:
Apollo jest dla mnie uosobieniem tego, co jest na tej płycie bardzo ważne. Każdy z nas przystępując do pracy nad nią, chciał poszerzać horyzonty muzyczne. Ja, pisząc te piosenki chciałam, żeby to był album pełen światła i nadziei. Żeby był to hołd dla sztuki samej w sobie - nie tylko dla rzeźby czy sztuk wizualnych, ale także dla literatury, muzyki. Uważam sztukę za swego rodzaju boski aspekt ludzkiego istnienia. A Apollo jest patronem wszystkich tych rzeczy. Sama piosenka "Apollo" opowiada o dwoistości postrzegania pewnych symboli, zjawisk we współczesnej kulturze. Imię Apollo dziś wielu osobom kojarzy się bardziej z filmem "Apollo 13", niż z greckim bogiem. W naszym utworze Apollo jest głównym bohaterem, który zagubił się... Została mu narzucona nowa tożsamość i zaczyna wątpić w swoją prawdziwą naturę.