Piosenka eksploruje rosnącą pogardę SZA wobec "maszyny" przemysłu muzycznego, w której się znalazła. Sfrustrowana, szuka swojego partnera, który zaoferuje jej ucieczkę od tej trudnej sytuacji, nawet jeśli tymczasową. 'Arka' prawdopodobnie odnosi się do Arki Noego z biblijnej historii o potopie. Bóg nakazuje w niej Noemu zbudować arkę, aby zabezpieczyć siebie, swoją rodzinę i zwierzęta świata przed nadchodzącą powodzią. SZA prosi, aby jej partner działał jak Noe, aby przynieść jej emocjonalne zbawienie w czasie kryzysu.
W "Ghost in the Machine", SZA mówi o tym, że AI jest lepsza w byciu moralnym i produktywnym niż prawdziwi ludzie (w tym ona), ponieważ roboty podążają za instrukcjami/ramami i nigdy nie zbaczają z drogi. Z drugiej strony ludzie mają demony, niedoskonałości i lęki, które powstrzymują nas przed byciem idealnymi i miłymi dla wszystkich przez cały czas. Na przykład nasza próżność. W rezultacie, AI będą bardziej produktywne i funkcjonalne w społeczeństwie. Roboty nigdy nie będą zmagać się z demonami, które nie dają nam spać w nocy. Roboty nie muszą zmagać się ze sprzecznymi naturami i emocjonalnymi spiralami. Nie mają do czynienia z niepewnością życia, która sprawia, że chcemy gonić za chwilowym poczuciem pewności i bezpieczeństwa poprzez rozproszenie uwagi i łatwe odpowiedzi od innych ludzi.
Zauważ, że dużym tematem tej piosenki są media społecznościowe używane jako maszyna do krótkoterminowych poprawek w życiu, np. rozmowy na Twitterze, sygnalizowanie cnoty i piękno na Instagramie. W końcu pozostawia nas to pustymi i opuszczonymi, jak duchy w cyfrowej maszynie, pragnącymi więcej ludzkich więzi, nawet jeśli jesteśmy otoczeni nimi w mediach społecznościowych.