Tricky
Tricky
Tricky
Tricky
W piosence użyto sampli z "Ike's Rap II" Isaaca Hayesa. Damski wokal należy do byłej dziewczyny Trickiego - Martiny Topley-Bird. Słowa piosenki można interpretować na kilka sposobów, każdy znajdzie tutaj coś, co przemówi do niego. Niektórzy widzą tutaj komentarz do steretypowego traktowania czarnoskórych, szczególnie mężczyzn, inni odczytują słowa jako próbę wyzwolenia się z bolesnej przeszłości i walkę z jej cieniami, które nieustannie gonią człowieka.
Najsilniej jednak przemawia interpretacja wskazująca na historię o potrzebie ucieczki i odcięcia się od przesiąkniętego manipulacją i społecznymi normami świata. Tricky opowiada tu o tym jak ludzie za pomocą dostępnych im metod próbują dokonać takiego życiowego uniku. Każdy jednak wybiera inny sposób, swoją własną drogę. I tutaj pojawiają się takie metody jak narkotyki, ucieczka w świat fantazji czy skrajnej ideologii. Każdy znajduje coś dobrego dla siebie. Cytując Emila Ciorana "nieważne, jaki wybierasz sposób autodestrukcji. Ktoś zaszywa się w bibliotece, ktoś inny - w knajpie. Rezultat w obu przypadkach identyczny. Sposób autodestrukcji mówi jedynie o rodzaju człowieka. Powiedz mi, jaką dla siebie wybierasz ruinę, a powiem ci, kim jesteś."
Ludzie nie są w stanie żyć nieustannie w świecie, który wymaga od nich ciągłej gotowości do działania, chce wrzucić ich w sztywne ramy, zmusza ich do dążenia do nieosiągalnych ideałów. Tricky pyta tutaj jak wiele z tego, co robimy w życiu jest naszą indywidualną decyzją. Sugeruje, że niewiele. Większość codziennych czynności wykonujemy żeby uniknąć społecznego wykluczenia. Takie napięcie prowadzi do wzmożonej agresji względem innych i samych siebie.