Weezer - Opening Night [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]
Album: SZNZ: Spring
Data wydania: 2022-03-20
Gatunek: Rock
Producent: Jake Sinclair, Ethan Gruska, Suzy Shinn
Tekst: Rivers Cuomo
"Opening Night" to utwór pochodzący z wydanego 20 marca 2022 roku projektu studyjnego EP amerykańskiego zespołu rockowego Weezer, zatytułowanego "Sznz: Spring." Wydawnictwo, którego premiera miała miejsce w kalendarzową równonoc wiosenną, jest pierwszą częścią serii sezonowych wydań Zespołu. Całość ukaże się nakładem wytwórni Crush Music/Atlantic.
Weezer planuje wydać w 2022 roku cztery EP-ki, które będą korespondować z odpowiadającymi im porami roku. Zgodnie z komunikatem prasowym, każdy album EP zawiera piosenkę, która wykorzystuje elementy z cyklu czterech koncertów skrzypcowych, "Czterech pór roku", Antonio Vivaldiego. "Cztery pory roku" były jedną z pierwotnych inspiracji nadchodzącego projektu, wraz z pogańskimi mitami, rytuałami religijnymi, magią i twórczością Szekspira. Teksty poszczególnych piosenek w spójny sposób zestawiają ze sobą starożytne i nowoczesne elementy.
W jednym z wywiadów Rivers Cuomo powiedział: "W każdej z czterech EP-ek [SZNZ] przynajmniej jeden z utworów interpoluje jeden z jego [Antonio Vivaldiego] riffów. Tak więc fajnie było wziąć kawałek jednego z jego pomysłów i dopisać do niego swój własny tekst i spróbować nadać mu brzmienie nowoczesnego rocka. Ale myślę, że większość ludzi usłyszy, na przykład: Pierwsza piosenka na 'Wiośnie' nazywa się 'Opening Night.' Ludzie będą to słyszeć i mówić: 'Chwileczkę, co to jest?' A potem będą mówić: 'O mój Boże, wiem to z jakiejś reklamy czy z… nie wiem, czegoś. To jakaś klasyczna rzecz. Tak, to od Vivaldiego.'"
Utwór "Opening Night", który rozpoczyna "Sznz: Spring" zapożycza melodię z pierwszego koncertu E-dur "Cztery pory roku" Vivaldiego, opus 8, RV 269, "Wiosna (La Primavera)", I: Allegro (w E-dur). Pod względem treści piosenka wykorzystuje odniesienia do twórczości Szekspira, Cuomo wymienia bezpośrednio tytuły lub postaci z różnych sztuk i tragedii, od "Romea i Julii", przez sztuki "Henryk IV, część 1", "Wiele hałasu o nic" i "Jak wam się podoba", po "Hamleta."