Muzyka do biegania. 20 piosenek, które dodadzą Ci siły i motywacji podczas treningu - część 1

Dodany: 18 Jul 2019 11:51
Przez: MR

Wychodzisz z domu. Zakładasz słuchawki, włączasz ulubioną biegową playlistę, odpalasz zegarek i biegniesz. Wszystko dookoła przestaje się liczyć. Zostajesz tylko Ty, muzyka i trasa. Nie każdy lubi biegać przy muzyce, ale wszyscy ci, którzy upodobali sobie taką metodę treningu z pewnością potwierdzą, że niejednokrotnie to muzyka ma największy wpływ na trening. Może biegacza pobudzać, dodawać mu sił i motywacji, ale może również pomóc w wyciszeniu, relaksie i sprawieniu, że przebieżka stanie się miłą odskocznią od wszystkich spraw, które mamy na głowie. Najczęściej jednak potrzebujemy muzyki, która będzie energetyczna, da nam przysłowiowego kopa, zmuszając do dania z siebie 110%. Oto 10 piosenek, które naszym zdaniem spełniają to zadanie najlepiej.

 

Bill Conti „Gonna Fly Now”

 

Utwór znany jako piosenka przewodnia z filmu „Rocky”, skomponowana przez Billa Contiego z tekstami Carol Connors i Ayn Robbins. Wraz z filmem Rocky, piosenka stała się częścią amerykańskiej kultury popularnej po tym, jak główny bohater Rocky Balboa w ramach codziennego treningu wbiega po 72 kamiennych schodach prowadzących do wejścia do Filadelfijskiego Muzeum Sztuki i podnosi ręce w geście zwycięstwa, podczas gdy w tle słychać właśnie „Gonna Fly Now.” Kto nie zna tej piosenki i nigdy nie chciał być zwycięzcą tak jak Rocky?!

 

 

Bon Jovi „Livin’ On a Prayer”

 

Drugi topowy singiel Bon Jovi z albumu „Slippery When Wet.” Napisany przez Jona Bon Jovi, Richiego Samborę i Desmonda Childa i wydany pod koniec 1986 r., Został dobrze przyjęty zarówno w radiu rockowym, jak i popowym, a teledysk bardzo często można było oglądać na antenie MTV, dając zespołowi pierwsze miejsce na liście Billboard Mainstream Rock i drugi z rzędu hit Billboard Hot 100. To jedna z tych piosenek, które nigdy się nie zestarzeją. Tak samo dobrze słucha się jej w 2019 roku, jak słuchało w 1986. I powiedzmy sobie szczerze, każdemu przyda się Bon Jovi śpiewający „We halfway there!” podczas maratonu!

 

 

AC/DC „Back in Black”

 

Utwór AC / DC, pojawiający się jako pierwszy utwór na drugiej stronie albumu z 1980 roku o tej samej nazwie. Znany z otwierającego gitarowego riffu utwór był hołdem członków zespołu dla ich byłego wokalisty Bona Scotta. Jego zastępca, Brian Johnson, przypomniał magazynowi Mojo w 2009 roku, że kiedy zespół poprosił go o napisanie tekstu do tej piosenki, powiedzieli: „to nie może być smutne - musi być dla Bona i to musi być świętowanie.” Johnson dodał: „Pomyślałem wtedy: ‘Nie ma tam presji’ (śmiech). Po prostu napisałem to, co przyszło mi do głowy, co w tym czasie wydawało się najlepsze. Chłopaki widzieli życie Bona w tym tekście.”

Efektywna piosenka treningowa to taka, która charakteryzuje się prostotą i rytmem. Chodzi o proste akordy, prosty bit i prosty przekaz. Głębia nie jest tu potrzebna. Różne badania dowodzą, że biegacze, nawet ci z wyrafinowanym gustem muzycznym, do treningu najczęściej wybierają prostszą muzykę.

 

 

Queen „We Are The Champions”

 

Utwór wydany po raz pierwszy na albumie „News of the World” z 1977 r. napisany przez wokalistę Freddiego Mercury'ego, jest jednym z najpopularniejszych utworów Queen i jednym z najbardziej rozpoznawalnych hymnów rockowych. Piosenka odniosła światowy sukces, osiągając drugie miejsce w UK Singles Chart i czwarte miejsce na Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych. W 2009 roku „We Are the Champions” został wprowadzony do Grammy Hall of Fame. W 2011 r. zespół naukowców doszedł do wniosku, że piosenka była najbardziej chwytliwa w historii muzyki popularnej. Przecież nie bez przyczyny utwór ten stał się hymnem zwycięstw podczas wszelakich imprez sportowych, w tym oficjalną piosenką Mistrzostw Świata FIFA w 1994 r.

 

 

U2 „Beautiful Day”

 

Jest to pierwszy utwór na dziesiątym albumie studyjnym U2 – „All That You Can't Leave Behind” (2000), i został wydany jako główny singiel albumu 9 października 2000 roku. Piosenka odniosła komercyjny sukces i do tej pory jest jednym z największych hitów U2. Bono, wyjaśnił, że ten optymistyczny utwór mówi o utracie wszystkiego, ale ciągłym znajdowaniu radość w tym, co się ma. W 2001 roku piosenka zdobyła trzy nagrody Grammy za Song of the Year, Record of the Year i Best Rock Performance na 43. ceremonii rozdania nagród Grammy. Grupa zagrała „Beautiful Day” na każdym ze swoich koncertów od czasu debiutu na żywo w Elevation Tour w 2001 roku. Kto choć raz w życiu nie śpiewał tego hitu razem z Bono?!

 

 

Martin Garrix „Animals”

 

Piosenka holenderskiego DJ-a i producenta Martina Garrixa, wydana w formacie cyfrowym 17 czerwca 2013 r. na iTunes. Piosenka szybko stała się popularna w kulturze EDM, dzięki czemu Garrix stał się najmłodszym producentem, który kiedykolwiek zdobył piosenkę numer jeden w sklepie z elektroniczną muzyką Beatport. Utwór okazał się sukcesem komercyjnym, osiągając pierwszą dziesiątkę lub zajmując pierwsze miejsce na wielu listach muzyki elektronicznej, plasując się na listach przebojów singli w Wielkiej Brytanii, francuskojęzycznej Szwajcarii i Belgii, i osiągnął numer 21 na liście Billboard Hot 100 w USA.

 

 

Queen „Show Must Go On”

 

Dwunasty i ostatni utwór na albumie „Innuendo” z 1991 roku. Utwór został napisany głównie przez Briana Maya. Piosenka ukazuje wysiłek Freddiego Mercury'ego, który nadal występuje pomimo bliskiej śmierci. Gdy piosenka została nagrana w 1990 roku, zespół miał wątpliwości czy stan zdrowia Freddiego pozwoli mu na jej nagranie. May powiedział, że w momencie gdy swoje wątpliwości przekazał Freddiemu, ten w charakterystyczny dla siebie sposób odpowiedział – „Zrobię to kochanie.” – i zrobił to spektakularnie! Nagrana przez wielu, zaśpiewana między innymi przez Eltona Johna. Jeżeli ktoś jeszcze jej nie zna, to innej rekomendacji nie trzeba!

 

 

Survivor „Eye Of The Tiger”

 

Utwór został wydany jako singiel z trzeciego albumu Survivor o tej samej nazwie „Eye of the Tiger” i był również tematem przewodnim filmu „Rocky III”, który został wydany dzień przed singlem. Piosenka została napisana przez gitarzystę Survivora, Frankiego Sullivana i klawiszowca Jima Peterika, i została nagrana na prośbę gwiazdy „Rocky III”, scenarzysty i reżysera Sylwestra Stallone, po tym, jak Queen odmówił mu zgody na użycie utworu „Another One Bites the Dust.” Wersja piosenki, która pojawia się w filmie, jest wersją demonstracyjną utworu. Wersja filmowa zawierała także tygrysy warczące, coś, co nie pojawiło się w wersji z albumu. W 1982 r. Zyskał olbrzymią popularność w MTV i radiu, znalazła się na szczycie listy przebojów na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych zajmował pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100 przez sześć kolejnych tygodni (jedyny utwór zespołu na szczycie listy) i był numerem 2 na liście. singiel z 1982 roku, za „Physical” Olivii Newton-John. To z pewnością piosenka, która zapewni niewyczerpane pokłady energii każdemu biegaczowi!

 

 

Thirty Seconds To Mars „Attack”

 

Wiodący singiel z drugiego albumu zespołu, „A Beautiful Lie”. Piosenka została napisana przez Jareda Leto i została wyprodukowana przez Josha Abrahama i 30 Seconds to Mars. Jest dynamicznym wyrazem odrodzenia i odnowy. „Attack” został doceniony przez krytyków, a recenzenci komplementowali jego energetyczne klawisze, rozległe, szorstkie gitary i wokal. Piosenka była najbardziej popularnym utworem w alternatywnym radiu w pierwszym tygodniu, stając się hitem w rankingu Billboard Modern Rock. Moc tego utworu z pewnością zapewni podbicie tempa na końcowych kilometrach biegu.

 

Kanye West „Stronger”

 

Utwór wydany jako drugi singiel z trzeciego albumu studyjnego, „Graduation” z 2007 roku. Kompozycja ma charakter elektroniczny, wykorzystując syntezatory jako główny instrument. Na potrzeby utworu West wykorzystuje wokalną próbkę „Harder, Better, Faster, Stronger” francuskiego duetu house Daft Punk. W „Stronger” West mówi o determinacji, która pojawia się, gdy stajemy w obliczu przeciwności losu, a teksty w refrenie piosenki, parafrazują słowa Fryderyka Nietzschego „Co mnie nie zabija, czyni mnie silniejszym.” West opisuje również „Silniejszy” jako „emancypację”, wykorzystując utwór, by wyładować swoją frustrację z powodu popełnionych błędów. Wydany jako singiel 31 lipca 2007 r. „Stronger” znalazł się na szczycie Billboard Hot 100 kilka tygodni później, stając się trzecim singlem numer jeden Westa. Piosenka była chwalona przez krytyków muzycznych. Udało mu się zdobyć nagrodę Grammy za najlepszy rap solowy podczas 50. rozdania nagród Grammy i został uznany za jedną z najlepszych piosenek roku przez Rolling Stone and Spin.

 

 

A na koniec coś z rodzimego podwórka - od biegacza, dla biegaczy i o bieganiu - Jacek MEZO Mejer „Życiówka”